Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?
|

Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?

Nechat si poradit od úspěšného investora nebo manažera fondu je lákavé. Investičních guruů, kteří se snaží vyvolat dojem úspěšného investora, je po světě nespočet, ale jen někteří jsou opravdu úspěšní. I v Česku je takových dost a dost. Příkladem je Daniel Gladiš, investice do jeho fondu totiž není v posledních letech žádné terno.

Investiční guru Investiční fondy Hedgeové fondy Akciový trh

Daniel Gladiš je mezi investory v české kotlině poměrně známý. Byl u založení společnosti Atlantik FT, poté působil jako ředitel a předseda představenstva ABN AMRO Asset Management. V září 2004 založil Vltava Fund, první hedgeový fond ve střední Evropě (podle Forbesu), a díky jednomu velice úspěšnému roku (bohužel jen jednomu) se mu dokonce podařilo dostat do povědomí investorů v zahraničí. Auru úspěšného investora se mu od té doby daří poměrně úspěšně přiživovat. Bohužel to nedělají pouze média (která o něm psala jako o českém Buffettovi či nejúspěšnějším hodnotovém investorovi v Česku), ale také on sám ve svých komentářích a dopisech klientům fondu.

Výsledky fondu Vltava v posledních letech takovému renomé neodpovídají. Aura úspěšného investora utrpěla velké trhliny, ale sám Daniel Gladiš si to v poledních letech nechce připustit a svým investorům každý rok předkládá výroční zprávu, v níž píše o svém fondu jako jednom z nejúspěšnějších akciových fondů na světě. Za posledních šest let přitom fond svou výkonností pouze jednou překonal široký americký akciový index S&P 500, určitě tedy nepatří mezi nejziskovější akciové fondy na trhu.

Dobrý začátek, špatná krize

Fond Vltava přitom začal dobře. Již v roce 2004 zaznamenal za pouhé čtyři měsíce výkonnost 8,6 %, přičemž index S&P 500 za celý rok vydělal 9,14 % (s dividendami 10,88 %). Až do roku 2007 pak fond zmiňovaný index každoročně překonával (v průběhu roku 2007 se dostal až na maximální hodnotu 2 095 bodů, tedy a zhodnocení přes 100 %).

V roce 2008 však přišla pro Vltavu katastrofa a ztráta těžko uvěřitelných 85,56 %, přičemž index S&P 500 včetně dividend ztratil "jen" 37 %. Fond to téměř položilo, byl jedním z pěti nejhorších akciových fondů na světě, a i když se mu v dalších dvou letech dařilo, z této ztráty se dodnes nevzpamatoval.

Výkonnost fondu Vltava a indexu S&P 500 od září 2004 do konce roku 2016

Je zajímavé, že i když od roku 2004 do roku 2007 dosáhl fond zisku 85,67 % a v roce 2008 ztratil v relativním vyjádření téměř stejných 85,56 %, hodnota NAV na konci roku byla pouze 268,05 (oproti výchozí tisícovce). Vydělat procento a následně to samé procento prodělat zkrátka nedostane investici na původní hodnotu, což si někteří investoři stále neuvědomují.

V tomto směru je obdivuhodné, že Gladiš a další lidé z fondu Vltava dokázali přesvědčit své investory o tom, že šlo pouze o jednorázový výjimečný propad a že vybrat peníze z fondu se po takovém výplachu nevyplatí. Často se totiž stává, že hedgeové fondy po takovém fiasku svou činnost ukončí a začnou s čistým štítem, takže v tomto případě se snaha fondu odčinit své ztráty cení.

S&P 500 vs Vltava

Fond využívá dlouhé i krátké pozice, přičemž ty dlouhé představují jednotlivé tituly, které by měly být podle manažera fondu podhodnocené, a krátké pozice má v indexech, čímž se snaží omezovat závislost na trhu jako celku. Zní to logicky a mělo by to fond ochránit právě v situacích, jakou byl propad na trhu v roce 2008, ale v reálu to evidentně nefunguje (respektive nefungovalo, protože dlouhé pozice byly nakupovány s velkou pákou a po výrazných poklesech se to projevilo na celém portfoliu silně negativně).

Abychom Gladišovi nekřivdili, musíme zmínit rok 2009, kdy se mu podařil husarský kousek - fond dokázal zhodnotit o skvělých 201,8 % a byl vyhlášen nejlepším hedgeovým fondem na světě. Také v roce 2010 se fondu podařilo překonat index, ale od té doby nic moc. Od roku 2011 se podařilo Gladišovi překonat S&P 500 pouze jednou, a to v roce 2014. V letech 2011 a 2015 skončil v mínusu. Celkově tak Vltava Fund od svého vzniku do konce roku 2016 vydělal investorům 22,03 %, což znamená, že průměrný roční výnos za tuto dobu činil 1,62 %. Index S&P 500 Total Return za tu dobu zhodnotil o 163,84 %, ročně tedy o 8,18 %.

Dlouhodobě neporáží ani inflaci

Gladiš sám často zmiňuje, že jedním z nejdůležitějších faktorů, který odděluje úspěšné a neúspěšné investory, je inflace a její dlouhodobé překonávání. Nerad se srovnává s indexy. Ani ve vztahu k inflaci si ale fond Vltava nevede nejlépe.

S&P 500 vs Vltava vs inflace celk

Inflace od roku 2004 do roku 2016 byla souhrnně více než 26,5 %, takže fond je na začátku letošního roku svým výkonem za inflací. Od začátku roku 2009 je situace samozřejmě jiná a fond je na tom velice dobře (355,25 % oproti 9,87 %), ale při zahrnutí roku 2008 je Vltava výkonnostně opět o ničem (-34,7 % oproti +10,96 %).

S&P 500 vs Vltava vs inflace roč

K tomu všemu je potřeba přičíst poplatky. Při vstupu si fond poplatky nic neúčtuje, jednou ročně může investor z fondu bez poplatků také vystoupit, jinak ale zaplatí 2,5 %. Poplatek za správu je 1 % ročně, a kromě toho si ještě fond účtuje výkonnostní poplatek podle takzvané High Water Mark ve výši 10 %. Tyto poplatky nejsou nijak závratné, na poměry hedgeových fondů jsou poměrně nízké. High Water Mark by navíc fond neměl účtovat, dokud nepřekoná své maximum z roku 2007, které bylo na úrovni 2 095, k níž má poměrně daleko.

Daniel Gladiš nemusí být špatný investor a fond Vltava by mohl být docela dobrým investiční nástrojem, kdyby jeho manažeři lépe zvládli situaci v roce 2008, kdy fond zaznamenal až nepochopitelnou ztrátu. Problémem je skutečnost, že od té doby se fondu daří dosahovat nadprůměrných výsledků jen sporadicky, přičemž ve svých výročních zprávách operuje se svým výkonem od začátku roku 2009. Profiluje se tak jako jeden z nejúspěšnějších fondů na světě, což v posledních několika letech není pravda. Podobné zavádění investorů není dobrou vizitkou a určitě není v souladu s obrazem úspěšného investora, který si Daniel Gladiš za poslední roky v médiích (vlastně trochu neprávem) vybudoval.

Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně