Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?
|

Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?

Nechat si poradit od úspěšného investora nebo manažera fondu je lákavé. Investičních guruů, kteří se snaží vyvolat dojem úspěšného investora, je po světě nespočet, ale jen někteří jsou opravdu úspěšní. I v Česku je takových dost a dost. Příkladem je Daniel Gladiš, investice do jeho fondu totiž není v posledních letech žádné terno.

Investiční guru Investiční fondy Hedgeové fondy Akciový trh

Daniel Gladiš je mezi investory v české kotlině poměrně známý. Byl u založení společnosti Atlantik FT, poté působil jako ředitel a předseda představenstva ABN AMRO Asset Management. V září 2004 založil Vltava Fund, první hedgeový fond ve střední Evropě (podle Forbesu), a díky jednomu velice úspěšnému roku (bohužel jen jednomu) se mu dokonce podařilo dostat do povědomí investorů v zahraničí. Auru úspěšného investora se mu od té doby daří poměrně úspěšně přiživovat. Bohužel to nedělají pouze média (která o něm psala jako o českém Buffettovi či nejúspěšnějším hodnotovém investorovi v Česku), ale také on sám ve svých komentářích a dopisech klientům fondu.

Výsledky fondu Vltava v posledních letech takovému renomé neodpovídají. Aura úspěšného investora utrpěla velké trhliny, ale sám Daniel Gladiš si to v poledních letech nechce připustit a svým investorům každý rok předkládá výroční zprávu, v níž píše o svém fondu jako jednom z nejúspěšnějších akciových fondů na světě. Za posledních šest let přitom fond svou výkonností pouze jednou překonal široký americký akciový index S&P 500, určitě tedy nepatří mezi nejziskovější akciové fondy na trhu.

Dobrý začátek, špatná krize

Fond Vltava přitom začal dobře. Již v roce 2004 zaznamenal za pouhé čtyři měsíce výkonnost 8,6 %, přičemž index S&P 500 za celý rok vydělal 9,14 % (s dividendami 10,88 %). Až do roku 2007 pak fond zmiňovaný index každoročně překonával (v průběhu roku 2007 se dostal až na maximální hodnotu 2 095 bodů, tedy a zhodnocení přes 100 %).

V roce 2008 však přišla pro Vltavu katastrofa a ztráta těžko uvěřitelných 85,56 %, přičemž index S&P 500 včetně dividend ztratil "jen" 37 %. Fond to téměř položilo, byl jedním z pěti nejhorších akciových fondů na světě, a i když se mu v dalších dvou letech dařilo, z této ztráty se dodnes nevzpamatoval.

Výkonnost fondu Vltava a indexu S&P 500 od září 2004 do konce roku 2016

Je zajímavé, že i když od roku 2004 do roku 2007 dosáhl fond zisku 85,67 % a v roce 2008 ztratil v relativním vyjádření téměř stejných 85,56 %, hodnota NAV na konci roku byla pouze 268,05 (oproti výchozí tisícovce). Vydělat procento a následně to samé procento prodělat zkrátka nedostane investici na původní hodnotu, což si někteří investoři stále neuvědomují.

V tomto směru je obdivuhodné, že Gladiš a další lidé z fondu Vltava dokázali přesvědčit své investory o tom, že šlo pouze o jednorázový výjimečný propad a že vybrat peníze z fondu se po takovém výplachu nevyplatí. Často se totiž stává, že hedgeové fondy po takovém fiasku svou činnost ukončí a začnou s čistým štítem, takže v tomto případě se snaha fondu odčinit své ztráty cení.

S&P 500 vs Vltava

Fond využívá dlouhé i krátké pozice, přičemž ty dlouhé představují jednotlivé tituly, které by měly být podle manažera fondu podhodnocené, a krátké pozice má v indexech, čímž se snaží omezovat závislost na trhu jako celku. Zní to logicky a mělo by to fond ochránit právě v situacích, jakou byl propad na trhu v roce 2008, ale v reálu to evidentně nefunguje (respektive nefungovalo, protože dlouhé pozice byly nakupovány s velkou pákou a po výrazných poklesech se to projevilo na celém portfoliu silně negativně).

Abychom Gladišovi nekřivdili, musíme zmínit rok 2009, kdy se mu podařil husarský kousek - fond dokázal zhodnotit o skvělých 201,8 % a byl vyhlášen nejlepším hedgeovým fondem na světě. Také v roce 2010 se fondu podařilo překonat index, ale od té doby nic moc. Od roku 2011 se podařilo Gladišovi překonat S&P 500 pouze jednou, a to v roce 2014. V letech 2011 a 2015 skončil v mínusu. Celkově tak Vltava Fund od svého vzniku do konce roku 2016 vydělal investorům 22,03 %, což znamená, že průměrný roční výnos za tuto dobu činil 1,62 %. Index S&P 500 Total Return za tu dobu zhodnotil o 163,84 %, ročně tedy o 8,18 %.

Dlouhodobě neporáží ani inflaci

Gladiš sám často zmiňuje, že jedním z nejdůležitějších faktorů, který odděluje úspěšné a neúspěšné investory, je inflace a její dlouhodobé překonávání. Nerad se srovnává s indexy. Ani ve vztahu k inflaci si ale fond Vltava nevede nejlépe.

S&P 500 vs Vltava vs inflace celk

Inflace od roku 2004 do roku 2016 byla souhrnně více než 26,5 %, takže fond je na začátku letošního roku svým výkonem za inflací. Od začátku roku 2009 je situace samozřejmě jiná a fond je na tom velice dobře (355,25 % oproti 9,87 %), ale při zahrnutí roku 2008 je Vltava výkonnostně opět o ničem (-34,7 % oproti +10,96 %).

S&P 500 vs Vltava vs inflace roč

K tomu všemu je potřeba přičíst poplatky. Při vstupu si fond poplatky nic neúčtuje, jednou ročně může investor z fondu bez poplatků také vystoupit, jinak ale zaplatí 2,5 %. Poplatek za správu je 1 % ročně, a kromě toho si ještě fond účtuje výkonnostní poplatek podle takzvané High Water Mark ve výši 10 %. Tyto poplatky nejsou nijak závratné, na poměry hedgeových fondů jsou poměrně nízké. High Water Mark by navíc fond neměl účtovat, dokud nepřekoná své maximum z roku 2007, které bylo na úrovni 2 095, k níž má poměrně daleko.

Daniel Gladiš nemusí být špatný investor a fond Vltava by mohl být docela dobrým investiční nástrojem, kdyby jeho manažeři lépe zvládli situaci v roce 2008, kdy fond zaznamenal až nepochopitelnou ztrátu. Problémem je skutečnost, že od té doby se fondu daří dosahovat nadprůměrných výsledků jen sporadicky, přičemž ve svých výročních zprávách operuje se svým výkonem od začátku roku 2009. Profiluje se tak jako jeden z nejúspěšnějších fondů na světě, což v posledních několika letech není pravda. Podobné zavádění investorů není dobrou vizitkou a určitě není v souladu s obrazem úspěšného investora, který si Daniel Gladiš za poslední roky v médiích (vlastně trochu neprávem) vybudoval.

Prodeje nových domů v USA v prosinci nečekaně klesly
před 6 minutami

Prodeje nových domů v USA v prosinci nečekaně klesly

Prodeje nových domů v USA se v prosinci meziměsíčně snížily o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 694 tisíc jednotek...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Reuters: Berlín zvýšil odhad letošního růstu HDP na 1,1 procenta
Reuters: Berlín zvýšil odhad letošního růstu HDP na 1,1 procenta
před hodinou

Reuters: Berlín zvýšil odhad letošního růstu HDP na 1,1 procenta

Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,1 procenta z dosud předpokládaného jednoho...
Německo HDP Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (27. ledna)
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. ledna)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Digitální měny v úvodu týdne rostou, bitcoin vystoupal nad 8 700 USD
13:31

Digitální měny v úvodu týdne rostou, bitcoin vystoupal nad 8 700 USD

Drtivá většina digitálních měn se v pondělí pohybuje v zelených číslech. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com...
Bitcoin Kryptoměny
Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ
12:05

Vláda odložila aukci kmitočtů pro 5G a vyměnila předsedu ČTÚ

Vláda odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Navrhla Českému telekomunikačnímu úřadu změnit...
5G sítě Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Polsko podepíše kontrakt na nákup 32 amerických stíhaček F-35
11:32

Polsko podepíše kontrakt na nákup 32 amerických stíhaček F-35

Polsko tento týden podepíše kontrakt v hodnotě 4,6 miliardy dolarů na nákup 32 stíhaček F-35 od americké zbrojovky...
Polsko Americké akcie
Čínský jüan vůči dolaru oslabil na nejslabší úroveň od 6. ledna
11:10

Čínský jüan vůči dolaru oslabil na nejslabší úroveň od 6. ledna

Čínský jüan v pondělí sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového typu koronaviru....
Čínský jüan Americký dolar Měny
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v lednu zhoršila
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v lednu zhoršila
10:52

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v lednu zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se začátkem letošního roku překvapivě zhoršila, a to kvůli nárůstu pesimismu ohledně...
Německo Byznys a podnikání
Asijské akcie v úvodu týdne oslabily kvůli hrozbě dalšího šíření…
Asijské akcie v úvodu týdne oslabily kvůli hrozbě dalšího šíření…
10:30

Asijské akcie v úvodu týdne oslabily kvůli hrozbě dalšího šíření koronaviru

Asijské akciové trhy zakončily pondělní seanci v červených číslech, když je dolů stáhlo další šíření čínského...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Ameriprise Financial dosáhla 5,1% podílu ve Stock Spirits
10:11

Ameriprise Financial dosáhla 5,1% podílu ve Stock Spirits

Společnost Ameriprise Financial minulý týden dosáhla 5,1% podílu ve výrobci alkoholických nápojů Stock Spirits Group....
Stock Spirits Akcie ČR
Ministr průmyslu patrně navrhne odvolání ředitele ČTÚ a změnu…
09:56

Ministr průmyslu patrně navrhne odvolání ředitele ČTÚ a změnu parametrů 5G aukce

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by v pondělí na jednání vlády mohl požádat o odvolání ředitele Českého...
5G sítě Telekomunikace Akcie ČR
MONETA by podle jejího šéfa mohla přispět do Národního rozvojového…
09:39

MONETA by podle jejího šéfa mohla přispět do Národního rozvojového fondu 30 % ročního zisku

Generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný uvedl, že by banka mohla přispět 30 % ročního zisku do Národního...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Evropské banky
CRIF: Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000
09:01

CRIF: Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 000. Začalo podnikat téměř 60 000 lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání...
Česká republika Byznys a podnikání
Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři…
Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři…
08:34

Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři nemusejí o ničem vědět, zní z Goldman Sachs

Šíření koronaviru s označením 2019-nCoV je mediálně vděčným tématem. Panika, kterou se zatím podařilo vyvolat, má...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Americké státní dluhopisy
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět