Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?
|

Proč neinvestovat podle českého investičního gurua?

Nechat si poradit od úspěšného investora nebo manažera fondu je lákavé. Investičních guruů, kteří se snaží vyvolat dojem úspěšného investora, je po světě nespočet, ale jen někteří jsou opravdu úspěšní. I v Česku je takových dost a dost. Příkladem je Daniel Gladiš, investice do jeho fondu totiž není v posledních letech žádné terno.

Investiční guru Investiční fondy Hedgeové fondy Akciový trh

Daniel Gladiš je mezi investory v české kotlině poměrně známý. Byl u založení společnosti Atlantik FT, poté působil jako ředitel a předseda představenstva ABN AMRO Asset Management. V září 2004 založil Vltava Fund, první hedgeový fond ve střední Evropě (podle Forbesu), a díky jednomu velice úspěšnému roku (bohužel jen jednomu) se mu dokonce podařilo dostat do povědomí investorů v zahraničí. Auru úspěšného investora se mu od té doby daří poměrně úspěšně přiživovat. Bohužel to nedělají pouze média (která o něm psala jako o českém Buffettovi či nejúspěšnějším hodnotovém investorovi v Česku), ale také on sám ve svých komentářích a dopisech klientům fondu.

Výsledky fondu Vltava v posledních letech takovému renomé neodpovídají. Aura úspěšného investora utrpěla velké trhliny, ale sám Daniel Gladiš si to v poledních letech nechce připustit a svým investorům každý rok předkládá výroční zprávu, v níž píše o svém fondu jako jednom z nejúspěšnějších akciových fondů na světě. Za posledních šest let přitom fond svou výkonností pouze jednou překonal široký americký akciový index S&P 500, určitě tedy nepatří mezi nejziskovější akciové fondy na trhu.

Dobrý začátek, špatná krize

Fond Vltava přitom začal dobře. Již v roce 2004 zaznamenal za pouhé čtyři měsíce výkonnost 8,6 %, přičemž index S&P 500 za celý rok vydělal 9,14 % (s dividendami 10,88 %). Až do roku 2007 pak fond zmiňovaný index každoročně překonával (v průběhu roku 2007 se dostal až na maximální hodnotu 2 095 bodů, tedy a zhodnocení přes 100 %).

V roce 2008 však přišla pro Vltavu katastrofa a ztráta těžko uvěřitelných 85,56 %, přičemž index S&P 500 včetně dividend ztratil "jen" 37 %. Fond to téměř položilo, byl jedním z pěti nejhorších akciových fondů na světě, a i když se mu v dalších dvou letech dařilo, z této ztráty se dodnes nevzpamatoval.

Výkonnost fondu Vltava a indexu S&P 500 od září 2004 do konce roku 2016

Je zajímavé, že i když od roku 2004 do roku 2007 dosáhl fond zisku 85,67 % a v roce 2008 ztratil v relativním vyjádření téměř stejných 85,56 %, hodnota NAV na konci roku byla pouze 268,05 (oproti výchozí tisícovce). Vydělat procento a následně to samé procento prodělat zkrátka nedostane investici na původní hodnotu, což si někteří investoři stále neuvědomují.

V tomto směru je obdivuhodné, že Gladiš a další lidé z fondu Vltava dokázali přesvědčit své investory o tom, že šlo pouze o jednorázový výjimečný propad a že vybrat peníze z fondu se po takovém výplachu nevyplatí. Často se totiž stává, že hedgeové fondy po takovém fiasku svou činnost ukončí a začnou s čistým štítem, takže v tomto případě se snaha fondu odčinit své ztráty cení.

S&P 500 vs Vltava

Fond využívá dlouhé i krátké pozice, přičemž ty dlouhé představují jednotlivé tituly, které by měly být podle manažera fondu podhodnocené, a krátké pozice má v indexech, čímž se snaží omezovat závislost na trhu jako celku. Zní to logicky a mělo by to fond ochránit právě v situacích, jakou byl propad na trhu v roce 2008, ale v reálu to evidentně nefunguje (respektive nefungovalo, protože dlouhé pozice byly nakupovány s velkou pákou a po výrazných poklesech se to projevilo na celém portfoliu silně negativně).

Abychom Gladišovi nekřivdili, musíme zmínit rok 2009, kdy se mu podařil husarský kousek - fond dokázal zhodnotit o skvělých 201,8 % a byl vyhlášen nejlepším hedgeovým fondem na světě. Také v roce 2010 se fondu podařilo překonat index, ale od té doby nic moc. Od roku 2011 se podařilo Gladišovi překonat S&P 500 pouze jednou, a to v roce 2014. V letech 2011 a 2015 skončil v mínusu. Celkově tak Vltava Fund od svého vzniku do konce roku 2016 vydělal investorům 22,03 %, což znamená, že průměrný roční výnos za tuto dobu činil 1,62 %. Index S&P 500 Total Return za tu dobu zhodnotil o 163,84 %, ročně tedy o 8,18 %.

Dlouhodobě neporáží ani inflaci

Gladiš sám často zmiňuje, že jedním z nejdůležitějších faktorů, který odděluje úspěšné a neúspěšné investory, je inflace a její dlouhodobé překonávání. Nerad se srovnává s indexy. Ani ve vztahu k inflaci si ale fond Vltava nevede nejlépe.

S&P 500 vs Vltava vs inflace celk

Inflace od roku 2004 do roku 2016 byla souhrnně více než 26,5 %, takže fond je na začátku letošního roku svým výkonem za inflací. Od začátku roku 2009 je situace samozřejmě jiná a fond je na tom velice dobře (355,25 % oproti 9,87 %), ale při zahrnutí roku 2008 je Vltava výkonnostně opět o ničem (-34,7 % oproti +10,96 %).

S&P 500 vs Vltava vs inflace roč

K tomu všemu je potřeba přičíst poplatky. Při vstupu si fond poplatky nic neúčtuje, jednou ročně může investor z fondu bez poplatků také vystoupit, jinak ale zaplatí 2,5 %. Poplatek za správu je 1 % ročně, a kromě toho si ještě fond účtuje výkonnostní poplatek podle takzvané High Water Mark ve výši 10 %. Tyto poplatky nejsou nijak závratné, na poměry hedgeových fondů jsou poměrně nízké. High Water Mark by navíc fond neměl účtovat, dokud nepřekoná své maximum z roku 2007, které bylo na úrovni 2 095, k níž má poměrně daleko.

Daniel Gladiš nemusí být špatný investor a fond Vltava by mohl být docela dobrým investiční nástrojem, kdyby jeho manažeři lépe zvládli situaci v roce 2008, kdy fond zaznamenal až nepochopitelnou ztrátu. Problémem je skutečnost, že od té doby se fondu daří dosahovat nadprůměrných výsledků jen sporadicky, přičemž ve svých výročních zprávách operuje se svým výkonem od začátku roku 2009. Profiluje se tak jako jeden z nejúspěšnějších fondů na světě, což v posledních několika letech není pravda. Podobné zavádění investorů není dobrou vizitkou a určitě není v souladu s obrazem úspěšného investora, který si Daniel Gladiš za poslední roky v médiích (vlastně trochu neprávem) vybudoval.

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin
Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně
24. 1. 2020 13:35

Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Politika
Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí
24. 1. 2020 13:02

Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016...
Zadlužení Bankrot