5 typů investorů (nejen) na současném akciovém trhu
|

5 typů investorů (nejen) na současném akciovém trhu

Ceny tržních aktiv jsou tvořeny doslova miliony jednotlivých názorů, investičních horizontů, vztahů k riziku, investičních stylů a typů osobnosti. Jen díky šíři a pestrosti této palety trh může fungovat, jinak by bylo jen minimum transakcí a mizivá likvidita. Na jaké typy lze (mimo jiné) rozdělit obří investorské stádo?

Investiční strategie Ponaučení pro investory Investování Pravidla a doporučení pro investování

1. Proč investovat do něčeho jiného?

První typ investorů věří největším vítězům posledních let, tedy velkým technologickým firmám v USA. Microsoft, Amazon, Apple, Facebook a Alphabet tvoří téměř polovinu indexu Nasdaq 100, který za uplynulý rok navzdory jarnímu výplachu přidává přes 20 %. A tématicky širší indexy překonává již léta.

2. Proč vůbec investovat?

Další skupina lidí vyhlíží další Velkou depresi, čemuž se při pohledu na propad makroekonomických indikátorů ani není možné divit příliš nahlas. Řada firem nepřežije další měsíce a kvartály, spotřebitelé jsou v době nárůstu nezaměstnanosti také výrazně slabší. Proč tedy nyní investovat, když budoucnost je přinejlepším temně šedivá? Smysl má tak maximálně nakoupit potravinové konzervy a zásobu střeliva a čekat na armagedon.

Nesnažte se stát druhým Buffettem. Úspěch na trzích je o něčem jiném
Nesrovnávejte se s Warrenem Buffettem či Jimem Simonsem. Pocit, že kdo není dokonalý, nemůže na finančních trzích uspět, je mylný.

3. Proč vlastně investovat do této firmy?

Diverzifikované portfolio doporučují opatrní poradci a manažeři. Ale podívejte se, co držíte, a určitě najdete pár titulů, které doslova nenávidíte za jejich slabou výkonnost. Mladé trhy, evropské akcie, o pražské burze ani nemluvě. Život bude mnohem snadnější a přímočařejší, když vsadíte na růstové hvězdy.

Poznámka pod čarou: Třetí bod nebezpečně zavání ironií, ostatně jako všechny ostatní. Nejde o doporučení, vážení investoři.

4. Kéž by býval(s) investoval(a) do této firmy!

Strategie založené na očekávání toho nejhoršího, byť málo pravděpodobného, nabraly v březnu na popularitě. Sázky na domácí zábavu a obecněji ekonomiku fungovaly velice dobře (Slack, Netflix, Zoom a další). Ve zpětném zrcátku se jeví investice do takových firem jako sázka na jistotu, o postupném rozvoji epidemie koronaviru jsme přece všichni četli a slyšeli již (nejpozději) v únoru. Proč jen jsme portfolio nevyzdobili těmito jasnými vítězi?

5. Netuším, do čeho a proč investuji

Mnoho investorů letos (často bolestně) zjistilo, že sice drží portfolio aktiv, ale chybí jim jakýkoli plán či strategie. A je rozdíl mezi investicí samotnou a jejím pochopením. Otřes na trzích snad alespoň část "slepých" obdařil alespoň na čas zrakem a přiměl je vážit alokaci aktiv, strategii, finanční a investiční plán a tak dále.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: A Wealth of Common Sense