US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,14 %
NASDAQ-0,41 %
S&P 500-0,21 %
ČEZ-1,46 %
KB-0,10 %
Erste-0,56 %

Barel ropy pod 30 USD a levnější pistácie

Nemyslete si, že zrušení sankcí proti Íránu je taková katastrofa (Izraelci nebo třeba Venezuelané asi souhlasit nebudou, byť s poněkud jinými argumenty).

David Navrátil
David Navrátil
23. 1. 2016 | 18:00
Komodity

Cena ropy Brent v týdnu spadla celkem hluboko pod 30 USD za barel. Kdo si ještě vzpomene, že loni v listopadu stála 50 USD? Od podzimu 2014 se cena propadla o více než 75 %.

Hledá se dno

Kde je dno aktuálního propadu cen černého zlata? Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydala výhled, ve kterém snížila odhad poptávky po ropě (slabý růst v Číně, Brazílii, Rusku a teplá zima v Evropě a USA) a zvýšila odhad nabídky. Země mimo OPEC sníží nabídku o 600 tisíc barelů denně, ale tento pokles vykompenzuje Írán. IEA tak odhaduje, že v první polovině roku bude na trhu přebytek 1,5 milionů barelů denně.

Írán sice zvyšuje produkci, USA ji ale začaly snižovat. Počet vrtných souprav v USA poklesl na úroveň roku 2002 (řada zastavených aktivit ale nepatřila k těm nejefektivnějším, produkce ropy proto v USA neklesá ani zdaleka tak rychle jako počty vrtů - pozn. red.). Jejich počet klesá i v dalších zemích. Proto produkce ropy v nečlenských zemích OPEC po několika letech loni poprvé klesla a lze čekat, že tento trend bude nějakou dobu pokračovat.

I proto jsme opatrní v házení prognostické flinty do žita. Ano, trh nyní neví, jakou cenu ropy čekat, a proto zůstane volatilní. Ale čištění ropného trhu na straně nabídky a pozitivní dopad cen ropy na investice a spotřebu v zemích dovážejících ropu nakonec ceny suroviny stabilizuje. Proto nadále očekáváme, že ke konci roku 2016 cena ropy vzroste k 50 USD za barel. Stejně tak eroze zisků těžebních společností povede k podinvestování v oblasti produkčních kapacit, což (v horizontu let) povede k poklesu nabídky.

Mimochodem, aktuálně se například ropa s dodávkou v prosinci 2018 prodává za 42 USD za barel (závěrečná cena ve středu 20. ledna 2016 - pozn. red.). Výborná příležitost pro dlouhodobě zajištění.

No a teď konečně k těm pistáciím. Zrušení sankcí a vstup Íránu na mezinárodní trhy totiž "komplikuje" nejen situaci na trhu s ropou. Pokud máte rádi pistácie, tak se můžete těšit na propad cen této komodity. Cena pistácii totiž v posledních pěti letech vzrostla o 40 % kvůli nedostatečné nabídce. Právě Írán je totiž pistáciovou velmocí s produkcí na úrovni USA a jeho vývoz pistácií je hned druhou největší položkou hned za ropou.

Analytici ČSDavid NavrátilÍránKomodityRopaRopa BrentTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná