US MARKETOtevírá za: 15 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak vidí analytici po debaklu v Dauhá trh s ropou? Barel za 10 USD vyvolá kolaps ekonomiky, varují někteří

Divoké výkyvy cen ropy nejsou v poslední době žádnou výjimkou. Na dubnovém zasedání velké producentské země nedospěly k dohodě o zmrazení těžby na lednové úrovni. Ceny ropy nejdříve zareagovaly výrazným poklesem, aby většinu ztrát velice rychle smazaly. Někteří komoditní experti navzdory zatím nedostatečně koordinovaným snahám o omezení produkce varují, že bude letošní rok ve znamení dalšího poklesu cen černého zlata, a to drastického.

Zklamání, nebo očekávaný výsledek? Producentským zemím se v Dauhá nepodařilo dohodnout na zmrazení těžby ropy

Zklamání, nebo očekávaný výsledek? Producentským zemím se v Dauhá nepodařilo dohodnout na zmrazení těžby ropy

  • Goldman Sachs a Morgan Stanley očekávají propad cen ropy k 20 USD za barel.
  • Royal Bank of Scotland by v dohledné době nepřekvapil barel ropy za 16 USD.
  • Ještě pesimističtější jsou Standard Chartered a známý investor Gary Shilling. Ten radí připravit se na ceny ropy kolem 10 USD za barel.

Ekonomové se v hodnocení dopadů éry levné ropy dělí na dva tábory. Jedni jásají, že nízké náklady na energie podpoří v dlouhodobějším horizontu hospodářský růst, proti nim pak stojí pesimisté, kteří upozorňují na to, že kolaps cen ropy může vyvolat dominový efekt a katastrofu pro americkou, potažmo světovou ekonomiku.

Společnosti poskytující služby v ropném průmyslu, jako jsou Baker Hughes, Halliburton a Schlumberger, již musely propustit přes 50 tisíc zaměstnanců. Dopady se ale neomezují na zaměstnanost v energetickém sektoru, na ropný byznys je navázána řada dalších firem i celých odvětví. I v nich se bude muset propouštět, některé budou muset dokonce výrobu ukončit.

A nakonec jsou zde banky, které těmto společnostem napůjčovaly obrovské sumy peněz. Některé se již potýkají s insolvencí, jiné zatím řeší vzniklé problémy masivním propouštěním. A když roste nezaměstnanost, těžko poroste spotřeba.

Co říkají světoví i čeští analytici?

Gary Shilling

"Jednání v Dauhá selhala. Pro mě to není žádné překvapení. Držím se své předpovědi cen ropy mezi 10 a 20 USD za barel."

Helima Croft, Michael Tran, Christopher Louney (RBC Capital Markets)

"Selhání jednání v Dauhá ukázalo, že si producenti ze zemí OPEC chtějí jít vlastní cestou, zejména Saúdská Arábie. Všechny zraky se upírají k dalšímu zasedání, stěží ale přinese jiný výsledek, dokud Saúdská Arábie a Írán nezmění názor. Na trh s ropou může mít významný vliv stávka v ropném sektoru v Kuvajtu, bude ale hodně záležet na délce jejího trvání."

Jim Reid, Craig Nicol (Deutsche Bank)

"Kuwait Oil Company oznámila, že Kuvajt, člen OPEC, sníží produkci z obvyklých 3 milionů barelů denně na 1,1 milionu barelu denně. Státní zaměstnanci protestují proti plánům škrtů mezd a pobídek. Těžko říci, jak dlouho tato stávka potrvá a jaký bude její celkový vliv na trh s ropou."

Neil Beveridge, Oswald Clint, Bob Brackett, Tracy Pun (Bernstein)

"Pokles cen ropy a očekávané zrychlení růstu HDP v následujících pěti letech se může podobat éře mezi lety 1986 a 1990, kdy poptávka zrychlila na složenou roční míru růstu 2,4 %. Vzhledem k rozsahu odhadovaného zlepšení HDP a míry propadu cen ropy by bylo překvapením, kdyby poptávka po ropě významně neposílila během následujících pěti let. Budoucí růst zájmu o ropu bude tažen rozvíjejícími se trhy. Čína byla největším tahounem světového růstu posledních 15 let, stále více roste význam Indie."

Jan Stewart, Jonathan Aronson (Credit Suisse)

"Pesimisté nejspíše budou vyprodávat ropu kvůli neshodám členů OPEC a novému riziku nárůstu vývozu ze Saúdské Arábie."

Francisco Blanch, Max Denery, Peter Helles (Bank of America)

"Na světovém trhu s ropou dochází k rebalancování, ať už se OPEC na zmrazení dohodne, či nikoli, vlivem poklesu nabídky z USA a rostoucí světové poptávce. Zásoby by se podle našich odhadů měly začít čerpat v posledním čtvrtletí 2016. Stále projektujeme, že se v příštím roce ceny ropy vrátí v průměru nad 50 USD za barel."

Ľuboš Mokráš (PPF banka)

"Vývoj cen ropy před i po jednání v Dauhá ukazuje na sílící očekávání vyrovnání nabídky a poptávky na trhu s ropou. Na straně nabídky tato očekávání podpořilo několik výpadků těžby (Irák, Nigérie, aktuálně Kuvajt, dlouhodobě Libye) a pokles těžby z alternativních zdrojů v USA, na straně poptávky růst v USA a některých asijských státech (Indie). Aktuální tlak na růst cen se však potýká s několika výraznými riziky, která by v případě realizace patrně vedla k opětovnému poklesu cen ropy. Jde o velice vysoký stav zásob, možnost, že růst ceny povede k zastavení poklesu těžby z alternativních zdrojů, a riziko ekonomických potíží negativně ovlivňujících poptávku. Je proto možné, že aktuální růst je stejně předčasný jako ten v prvním čtvrtletí 2015."

Jan Bureš (Poštovní spořitelna)

"Hlavním problémem se ukázala být až překvapivá tvrdohlavost Saúdské Arábie, která odmítla jakoukoli dohodu, pokud se jí nebude účastnit její hlavní regionální rival Írán. Trhy tak dostaly jasný signál, že k vyrovnání poptávky a nabídky na ropném trhu asi nedojde skrze dohodu o omezení produkce, ale skrze to, že nízké ceny časem vyřadí z provozu méně efektivní producenty."

Jiří Polanský (Česká spořitelna)

"Celkem podle očekávání došlo k tenzím mezi Saúdskou Arábií a Íránem, který nepodpořil požadavek Saúdské Arábie na zmrazení těžby. Írán se naopak snaží o zvýšení svého tržního podílu, a proto z jeho pohledu byl požadavek lídra OPEC neakceptovatelný, protože by jeho vyslyšení znamenalo nemožnost zvýšit produkci v rámci obnovování těžby po návratu na trhy. Země se nebyly schopny dohodnout ani na podobě závěrečného komuniké. Katarský ministr následně řekl, že budou potřeba další jednání. K neshodám došlo také mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, když ruský ministr po jednáních řekl, že měla Arábie přehnané požadavky. Rusko je na straně Íránu. Výraznější pokles cen ropy nečekáme, protože dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem se nedala příliš očekávat. V nejbližší době čekáme větší volatilitu cen ropy s tím, že by se postupně díky útlumům těžby měly ještě postupně mírně zvýšit směrem k 50 dolarům za barel. Více to ale spíše nebude, protože by se v takovém případě na trh začali vracet producenti s vyššími náklady na těžbu a vzrostla by opět nabídka, což by vyvolalo opětovný pokles cen."

Zdroj: The Sovereign Investor, Credit Suisse, Business Insider

Analytici ČSJiří PolanskýKomodityRopaRopa BrentRopa WTITěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika