Private equity fondy lámou jeden rekord za druhým

Loňský rok hrál private equity fondům do karet. Investoři po celém světě si díky nim polepšili souhrnně o 443 miliard dolarů. A jak se říká, s jídlem roste chuť. Ačkoli analytici upozorňují, že výsledek z loňského roku se jen tak opakovat nebude, investoři do private equity fondů lijí další peníze.
Hodnota nealokované hotovosti na účtech private equity fondů se v prvních devíti měsících letošního roku podle dat analytické firmy Preqin zvýšila ze 757 miliard USD na rekordních 839 miliard USD. Ani to však nemusí být konečné číslo. Podle Preqinu totiž 56 % institucionálních investorů plánuje svoji expozici vůči private equity fondům dále navyšovat, zatímco vybírat z nich peníze má v úmyslu jen 7 % institucionálních investorů.
Nutno však podotknout, že v samotném třetím čtvrtletí letošního roku získaly private equity fondy od investorů jen 62 miliard USD, nejméně od třetího čtvrtletí 2013. Navíc více než třetina této částky (22,2 miliardy USD) natekla jen do pěti největších fondů.
Chuť investovat mají i samy fondy, byť růst hodnoty nealokovaného kapitálu by mohl naznačovat opak. Z analýzy Preqinu vyplývá, že na konci třetího čtvrtletí se další finanční prostředky snažilo získat rekordních 1 800 private equity fondů. V srpnu navíc v Číně zahájil činnost vládní fond rizikového kapitálu se základním kapitálem 100 miliard jüanů (asi 15 miliard dolarů), který by se měl postupně navyšovat až na 200 miliard jüanů.
Christopher Elvin, šéf divize private equity produktů ve firmě Preqin, ale nadšení brzdí. "Private equity fondy jsou ve složité situaci. Vzhledem k vysokým valuacím aktiv na trzích je totiž pro jejich manažery složité hledat atraktivní investice," upozorňuje. "Pokud se nic nezmění, lze předpokládat, že se majetek investorů v private equity fondech bude zhodnocovat pomaleji než v posledních letech."
Zdroj: Chief Investment Officer (ai-cio.com)