Krize zlata, krizové měny? Nebo jen oddechový čas?

Zlato nekoroduje. I proto je považováno za garanta odolnosti a uchování hodnoty. Nicméně cena zlata umí pořádně kolísat. Ryzí unce (kolem 31,1 gramů) stála poprvé v historii více než 1 900 USD, krátce poté však přišly propady až k 1 600 USD. Jakou má zlato budoucnost?
Papírové peníze v krizi důvěry
Podle řady odborníků jde jen o přirozený protipohyb na cestě vzhůru. Především strach z inflace je hnacím motorem pro další investice do zlata. Problém zadlužení západoevropských států určitě nebude vyřešen přes noc.
Samotná ztráta důvěry může znamenat konec papírových peněz. Materiální hodnota peněz je obvykle jen zlomkem z celkové peněžní hodnoty. Pokud zmizí akceptace papírových měn jako platebního prostředku, nedostanete za ně prakticky nic. Ekonomické důsledky by byly katastrofální.
Řízená inflace
Tak daleko to nemusí dojít. Zlato se třpytí i v inflačním prostředí. Tak lze pomalu, ale jistě splatit dluhy. Tento scénář se v současné situaci jeví jako žádoucí. Všudypřítomnou vysokou likviditu, která na trhy přináší také inflační rizika, nelze rozhodně podcenit.
Evropská centrální banka a americký Fed před nedávnem oznámily, že budou i v následujících měsících zásobit banky takřka neomezenou likviditou. Fed si drží odstup od opětovného odkupního programu, vymění pouze krátkodobé státní dluhopisy za dlouhodobé (T-bonds), což bilanci centrální banky dále nezatíží.
Zdá se však, že ve střednědobém horizontu neexistuje žádná cesta, která by zabránila znehodnocení peněz, i když konjunktura v současnosti pokulhává. Pokud roste inflace, je investice do věcných aktiv ověřeným receptem na ochranu majetku.
V 80. letech vládla na trzích politika vysokých úrokových sazeb. Inflace v USA vzrostla dočasně až na úroveň 15 %. Cena zlata dosáhla tehdy rekordních 850 USD. S ohledem na dnešní kupní sílu by to odpovídalo reálné ceně zlata dokonce na úrovni 2 530 USD, pokud bychom vzali jako srovnávací benchmark index amerických spotřebitelských cen. Tato skutečnost dává zlatu další výrazný růstový potenciál. Kov tak může bez problémů překonat nedávno dosažené "all time high".
Aktuální cenu zlata sledujte zde
ETC – s fyzickým uložením
Zlato má však jednu nevýhodu - nevyplácí průběžné úroky nebo dividendy. V obdobích hospodářského růstu je proto poptávka po zlatě poměrně nízká.
Pro usnadnění obchodování se zlatem a proto, aby se zlato nemuselo uchovávat v bezpečnostních schránkách, přešla řada investorů k obchodování s goldcertifikáty nebo Gold-ETC.
Kdo přesto podkládá zlato za skutečnou krizovou měnu, chce samozřejmě mít zachovánu reálnou možnost fyzického přístupu ke zlatu. V této souvislosti se jako zajímavá investiční alternativa jeví Platino Goldcertifikát (ISIN DE000A1KK980) z emisní dílny LBBW.
Jedná se o ETC (Exchange Traded Commodity). Každý emitovaný certifikát je zastaven reálným zlatem. Investoři tak mají možnost si nechat dodat 100 gramů zlata s ryzostí 99,99 %. Tato operace je spojena s dodatečnými poplatky, které zohledňují náklady na ražbu a dopravu. Papír není měnově zajištěn.
Bez měnového zajištění
V současnosti nelze příliš očekávat vyhraněný trend slabého dolaru oproti euru. Investoři, kteří přesto chtějí vyloučit měnové riziko, a tedy současně také šanci participovat na silném dolaru, se mohou blíže seznámit s produktem db Physical Gold Euro Hedged ETC od Deutsche Bank (ISIN DE000A1EK0G3). Ovšem za zvýšenou jistotu musí kromě produktových (0,29 % p.a.) dohodit ještě fee, aktuálně ve výši 0,3 % p.a.
Průběžné příjmy
Naproti tomu RBS financuje náklady u Gold Uncapped Discountcertifikátu prostřednictvím srážky z ceny, která přechází přímo na investora (ISIN DE000AA3D5A7). Díky tomu je u produktu možné (až do jeho splatnosti v květnu 2016) participovat v poměru 1:1 na ceně zlata, a kromě toho dosáhnout také při tržní stagnaci výnosů ve výši bezmála 11 %, tedy 2,3 % p.a.
Ještě více je možné dosáhnout s RBS Gold Kupon certifikátem (ISIN DE000AA3D5C3). Tento produkt vyplatí náklady "Skotů" formou roční kuponové platby ve výši 1 %, a tak zajistí této investici průběžný zdroj příjmů. Sečteno podtrženo lze tímto způsobem dosáhnout při stagnaci výnosu ve výši 11,1 % nebo 2,3 % p.a. Ve srovnání s výše prezentovanými ETCs však u certifikátů odpadá fyzické dodání a uložení. Riziko emitenta je v tomto případě všudypřítomné.
Bonus s měnovým zajištěním
Mnohem vyšší výnos při stagnaci nabízí Quanto Bonuscertifikát z emisní líhně RBS (ISIN DE000AA3NMF8). Tento cenný papír má splatnost v červnu 2012. Pokud cena zlata nikdy neprolomí bariéru na úrovni 1 400 USD, dojde k vyplacení bonusu ve výši 205 EUR. S ohledem na aktuální prodejní kurz se jedná o bonus výnos ve výši 11,9 %, tedy 17,7 % p.a.
V případě, že cena zlata překoná 2 050 USD, může být výnos i vyšší. Ovšem při potencionálním nákupu je nutné zohlednit i skutečnost, že produkt v současnosti vykazuje nadhodnotu ve výši 8,9 %. Pokud dojde k "vyčerpání" ochrany ve výši 16,3 % a k prolomení bariéry, bonus mechanismus bude deaktivován a nadhodnota je okamžitě odstraněna, takže dojde k nadproporcionální ztrátě certifikátu.
Bonus se značnou nadhodnotou
Pokud chcete větší odstup od bariéry, musíte přistoupit na krácení očekávaných výnosů. U bonus certifikátu od Société Générale (ISIN DE000SG1V6U2) je nutné se vzdát měnového zajištění. Jako kompenzace je investorům nabízena ochrana ve výši 29,9 %, především proto, že bariéra byla zvolena na úrovni 1 150 USD. Na této úrovni se cena zlata nacházela naposledy na jaře minulého roku.
Nejvyšší možný bonus výnos se snižuje, za předpokladu stabilní měnové relace, na 7 %, tedy 9,8 % p.a. Přesto při současném nákupu činí ažio dokonce 25,2 %, takže potenciální investoři by si svým angažmá měli být velmi jisti.
Index plný zlatých akcií
Naopak nepřímá investice prostřednictvím nákupu "zlatých" akcií nikdy nemůže nahradit investice do mincí, ETC nebo certifikátů. Ale pro přimíchání do investičního portfolia je tato strategie určitě smysluplná. Avšak často uváděný "potenciální" pákový efekt nebyl v nedávné minulosti pozorován.
Namísto toho se hodnotový vývoj indexu "NYSE Arca Gold Bugs" pohybuje v úctyhodné vzdálenosti od skutečné ceny zlata. V pětiletém horizontu dosahuje rozdíl v performance téměř 100 %. Přitom tento tržní barometr zohledňuje společnosti, kteří svoji produkci neprodávají prostřednictvím termínových burzovních kontraktů. Tímto způsobem má být dosažena co možná nejvyšší korelace s aktuální cenou zlata.
Nicméně vybrané společnosti jsou zatíženy firemně specifickými riziky. Mezi 16 členy indexu jsou tři těžké váhy - Barrick Gold, Goldcorp a Newmont Mining. Odpovídají dohromady více než 40 % váhy indexu, což vyjadřuje i míru rizika, které je vlastní vysokému váhovému zastoupení jednotlivých akcií. Protože se kromě toho jedná o price index, nejsou vyplacené dividendy plně zohledněny. Pro tracker, jaký má v nabídce Société Générale (ISIN DE000SG0HGQ9), jsou oba produkty přirozeně suboptimální.