5 argumentů proti konci dluhopisového býčího trhu

30letý býčí trend na trhu s dluhopisy je podle mnoha investorů a analytiků u konce. Úprk z dluhopisů směrem k akciím začal koncem roku 2016 a všeobecně se očekává spíše posilování tohoto trendu. Analytik z HSBC Steven Major to ale vidí jinak.
Většina investorů a analytiků je stále trochu mimo z Donalda Trumpa a očekává, že přesun peněz z dluhopisů do akcií bude v roce 2017 pokračovat (od zvolení Trumpa jde zhruba o 3 biliony dolarů). Také dluhopisový král Bill Gross nedávno přiznal, že při překročení hranice 2,6 % u výnosů desetiletých státních dluhopisů USA se lze dočkat obratu trendu a začátku dlouhodobého medvědího trhu.
Steven Major z HSBC však věří, že dluhopisový býk stále žije. V poznámce klientům pro to uvádí hned pět důvodů:
1. Dluhy stále narůstají. "Zadlužení ve vyspělém světě nadále roste, ve druhém čtvrtletí 2016 dosáhl celkový dluh 282 % HDP, přičemž v roce 2007 představoval 243 % HDP (data BIS z prosince 2016)."
2. Záporné úrokové sazby v rozvinutém světě. "Silný dolar a tok peněz z vyspělých trhů povede k omezení růstu výnosů také v USA."
3. Evropská politika. "Po brexitu a volbách v USA vzroste v roce 2017 význam politických událostí v Evropě."
4. Rozvíjející se trhy. "Mladé trhy opět prokázaly velkou citlivost na změny v americké politice."
5. Demografie a nerovnost. "Když se v minulosti mluvilo o strukturálních faktorech vedoucích k nízkým sazbám, skloňovaly se také demografie a nerovnost bohatství. Ani jeden z těchto trendů se v blízké době nezmění."
Podle Majora budou výnosy 10letých dluhopisů nadále testovat svá historická minima. "Ne poprvé je náš odhad úrovně výnosu 10letých vládních bondů USA pro konec letošního roku nejnižší na trhu (1,35 %)," poznamenává Major. Podle dat agentury Bloomberg se konsenzus odhadů pro konec roku u výnosu 10letých amerických dluhopisů pohybuje kolem 2,7 %, nejvyšší odhad jsou až 4 %.
Zdroj: HSBC