Co stojí za nízkým oceněním technologických akcií?

Akcie technologického sektoru patřily co do ocenění v posledních deseti letech k velkým poraženým. Teď to začíná vypadat, že se po deseti letech spánku možná opět začínají probouzet.
Jako mnoho dřímajících technologických gigantů poslední dekády byl i Microsoft a další požehnáni (nebo prokleti) fantastickými valuacemi během technologické bubliny v roce 2000. Některé z těchto hodnot byly dokonce tak vysoké, že se některým firmám dodnes na tyto úrovně nepodařilo vrátit.
Co se stalo během posledních dvanácti let? Není žádným překvapením, že právě IT sektor měl ze všech sektorů z indexu S&P 500 druhý největší nárůst zisků. Předběhl je jen energetický sektor. A co se stalo během posledních šesti let? IT technologie byly co do nárůstu zisků nejlepší! Tím dokonce porazily i vždy stabilní zdravotnictví a sektor spotřebního zboží.
Zatímco investoři předpokládali, že technologické firmy toho po prodělané bublině moc nedokážou, došlo k opaku. Technologické společnosti předvedly skvělé výsledky a přinesly investorům velké zisky. Microsoft, IBM, Oracle, Cisco a Intel rostly celkem působivě.
Příliš slabé zisky si ovšem, stejně jako všechno v životě, vybraly svou cenu. A je tu důvod některé z nich přehodnotit, pokud jste ochotní zaplatit 70- až 80násobek výnosů za celý sektor.
I když tyto firmy nerostly v posledních 10 letech každý rok o 30 procent (což se nepovedlo ani mnoha jiným), technologický sektor byl za poslední dekádu jedním z nejsilnějších.
Sečteno a podtrženo: technologie jsou levné!
Jak vlastně vysvětlíme, že se technologické akcie obchodují na atraktivních, možná až příliš atraktivních úrovních? Můžeme to zkusit akademicky vysvětlit tak, že je technologický sektor zkrátka levnější kvůli vyšší míře rizika. Jak už jsme ukázali v předchozím grafu, historické výnosy jsou u IT silné a stabilní, což by mělo snížit obavy investorů.
Jako příklad uveďme, že pro současný fiskální rok jsou poměry P/E u firem Oracle, IBM, Intel, Microsoft a Cisco na hodnotách 13, 13, 10, 11,5 a 11,5.
Pokud se podíváme na ocenění defenzivnějších a nerůstových sektorů, jako jsou třeba telekomunikace a utility, zjistíme, že jsou zisky těchto dvou sektorů spíše menší než u stabilního a vysoce rostoucího technologického sektoru. Takže tady něco nesedí.
Kde je zakopaný pes? Pořád nemůžu pochopit, proč se technologický sektor obchoduje tak levně. Vlastně to ani chápat nechci, protože pan Trh se občas šeredně mýlí. Ale také má tendence k samonápravě, která často probíhá celkem rychle.
Jsou technologie riskantní?
Ocenění jsou velmi nízká, tím pádem se opakovaný propad zdá nepravděpodobný. Můžeme tak vůbec čekat, že technologie porostou i přesto, že existuje možné riziko špatných výsledků?
Zvyšující se potřeba a užití dat v každodenním životě, jejich nízká cena, propojování různých aspektů našeho života a přesun z fyzického (papírového) světa do digitálního je teď intenzivnější než kdy jindy. Vzhledem k stabilnímu historickému růstu technologického sektoru a jeho vyhlídkám se zdá, že rizika poklesu zisku jsou omezená. Nízká očekávání a vysoce růstový sektor jsou perfektním návodem pro další kolo technologického maratonu. Připojíte se k němu taky?