Dobré zprávy pro zlato: Krach zlatých dolů

Cena zlata se v pátek propadla pod 1 200 USD za trojskou unci. Právě takové jsou podle těžařů náklady na vytěžení jedné unce zlata. To ohrožuje jejich ziskovost.
"Náklady na těžbu unce zlata vyskočily z 500 USD v roce 2007 na více než 1 000 USD. Ve skutečnosti jsou náklady ještě vyšší. Už několik těžařských společností má s cenou zlata problémy, některé, jako třeba Newcrest, Barrick či Silver Lake Resources, začaly s propouštěním," říká Andrew Su z australské makléřské firmy Compass Global Markets. Právě z Austrálie pochází řada velkých těžařů. Mzdové náklady přitom rostou, což dostává těžaře pod ještě větší tlak.
Cena zlata se přitom v pátek ráno dostala až na 1 180 USD za unci. Od začátku týdne klesla o 14 %, tedy asi o 200 dolarů. To pociťují už i akcie těžařů. Cenné papíry kanadské Barrick Gold, největšího těžaře zlata, se propadly od dubna o 50 %.
Podle Rica Spoonera z CMC Markets propad ceny zlata pod 1 200 USD znamená, že se těžařské firmy dostanou na hranici ziskovosti. Těžaři budou muset zavírat doly, utrácet méně za průzkum i za investice.
"Některé firmy ještě budou produkci nějaký čas držet. Budou vyčkávat, co se stane. Pokud se situace nezlepší, budou muset zavírat doly," říká Spooner.
Podle Sua je však právě kvůli tomu nepravděpodobné, že by se cena zlata snížila k 1 000 USD za unci, jak někteří analytici tvrdí. "Znamenalo by to třeba, že naprostá většina dolů v Austrálii by byla ztrátová. To nemůže trvat dlouho," říká Su.
Spolu se zavíráním dolů totiž klesne nabídka zlata na trhu, takže jeho cena při zhruba zachované poptávce vzroste. "Teď to není otázka nabídky a poptávky, ale politiky Fedu. Pokles nabídky se však samozřejmě v cenách odrazí," říká Su.
Zdroj: CNBC