US MARKETOtevírá za: 16 h 11 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Proč Apple ani bitcoin nedají zapomenout na starou dobrou hotovost

Mince jsou špinavé a bankovky se trhají. S hotovými penězi nejsou spojeny žádné slevy ani věrnostní programy jako s kreditními kartami. A co je na hotovosti nejhorší? Nemůžete ji srolovat do svého chytrého telefonu nebo notebooku, abyste s ní zaplatili on-line. Přesto je hotových peněz v oběhu stále více. Co je na hotovosti tak sexy?

Navzdory predikcím bezhotovostní společnosti neexistují k hotovosti stále žádné plnohodnotné substituty. Tiskařské stroje a mincovny pro centrální banky jedou naplno a chrlí stále více peněz. Průměrný Američan stále využívá hotovost pro desítky transakcí měsíčně i přes nepřeberné množství alternativ od zlata přes plastikové karty až po virtuální měny jako bitcoin, případně mobilní platební systémy a aplikace jako nejnovější Apple Pay.

Hotovost má výhodu, kterou hi-tech náhražky nenabízejí - nedojdou jí baterie, je anonymní, může zůstat utajena před finančním úřadem a těžko na ni zaútočí hackeři a obchodníci s osobními daty. Platby v hotovosti také některým jedincům pomáhají v kontrole výdajů a snazším řízení rodinného rozpočtu.

Podle analýzy sanfranciského Fedu průměrný Američan zaplatí cash zhruba 23krát za měsíc. Zatímco se využití kreditních karet zvýšilo na dvojnásobek od roku 2000 a u debetních karet vzrostl počet transakcí na pětinásobek, hotovost je stále využívána hojněji než ostatní platební nástroje. V USA je nejčastější volbou pro transakce pod 25 USD dokonce i mezi těmi, kteří o sobě prohlašují, že jsou příznivci platebních karet. 40 % mladých ve věku mezi 18 a 24 roky tvrdí, v rámci platidel preferují hotovost.

Mimo banky v USA cirkuluje v hotovosti zhruba 1,2 bilionu USD. Tyto peníze by vážily 15 tisíc tun. Od roku 2011 se suma zvýšila o 20 % a odpovídá téměř 4 tisícům USD pod matrací připadajícím na každého Američana včetně dětí.

Kde všechny ty peníze jsou?

Tato hádanka už dlouho trápí ekonomy a experty na měny. V průzkumu Tufts University z roku 2013 Američané prozradili, že mají něco přes 40 USD v peněžence a 100 USD doma.

Některé peníze bude možné najít nejspíše mimo USA. Ekonom Edgar Feige z University of Wisconsin odhaduje, že v zahraničí cirkuluje necelá čtvrtina americké měny v hotovosti. Kde je ale ten zbytek?

Lidé bez bankovních kont se musejí spoléhat na cash, hotovostní rezervy drží i vlastníci firem. Něco je skryto v šedé, čistě hotovostní ekonomice. USA podle studie Tufts University přicházejí ročně o více než 100 miliard USD na daních z nepřiznaných příjmů.

Zdroj: Bloomberg

Americký dolarBitcoinHotovostPeníze
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika