Česká energetika v roce 2011: Spory o soláry či hádky o uhlí

Ropa, plyn, uhlí a elektřina zůstanou i v letošním roce klíčovými slovy pro výběr podstatných ekonomických informací. Čeká nás růst cen, jejich zasahování do politiky a souboje na život a na smrt mezi největšími energetickými hráči.
Uhlí
Nejdramatičtější bude patrně střet o hnědé uhlí. Kromě již ohlášeného tlaku Pavla Tykače, čerstvého stoprocentního vlastníka těžařské společnosti Czech Coal, na růst ceny hnědého uhlí, a tím přesunu části ziskové marže od spalovačů uhlí (tepláren a elektráren) k těžaři, se dá očekávat i tlak opačným směrem.
Tykačovi protivníci jsou těžké váhy byznysu – ČEZ s Martinem Romanem v čele a Energetický a průmyslový holding (EPH) reprezentovaný Danielem Křetinským a Petrem Kellnerem, kteří se jistě budou pokoušet využít politických kontaktů, aby vláda nebo parlament Czech Coalu jeho situaci zkomplikovaly.
Můžeme se dočkat pokusů od regulace prodejní ceny uhlí až po zvýšení poplatků, které těžaři musejí státu odvést, či jinou speciální daň. Zdánlivě nevinné sousloví zvýšení poplatků z těžby se může de facto rovnat až znárodnění dolů. Nerostné suroviny jsou totiž i nyní majetkem státu a těžař má právo jejich těžby, ze které však musí státu platit určité procento.
V boji Czech Coalu proti ČEZ a EPH sehraje roli i Evropská komise, protože ta by letos měla vynést verdikt, zda ČEZ a EPH nezákonně potlačovaly konkurenci na trhu s hnědým uhlím a při stavbě uhelných elektráren. Razie bruselských komisařů se uskutečnila v sídlech ČEZ a EPH již před více než rokem. Zatím jsme se dozvěděli pouze jeden formální závěr - že EPH bránila kontrolorům v jejich činnosti a že jí za to hrozí pokuta ve výši až jednoho procenta z obratu celého holdingu.
Napínavý může být i střet mezi akcionáři Sokolovské uhelné, kde František Štěpánek s Jaroslavem Rokosem stojí dlouhodobě proti Janu Kroužeckému. Štěpánek a Rokos ovládají společnost a Kroužeckého s třicetiprocentním podílem podporují finanční investoři, kterými jsou podle Štěpánka Pavel Tykač a Grzegorz Hóta. V předminulém roce se v této kauze objevily nejen žaloby a trestní oznámení, ale také padělané dokumenty i zahájená a po několika měsících odvolaná exekuce na majetek uhlobarona Kroužeckého. Těžař černého uhlí, společnost NWR Zdeňka Bakaly, si na rozdíl od svých hnědouhledných kolegů žije v klidu a v závětří. Cena černého uhlí stoupá, a tak akcie NWR rostou a firma se může rozhlížet po možných akvizicích. Aktuální a velmi zajímavou příležitostí se pro NWR jeví plán ukrajinské vlády na masivní privatizaci tamních dolů.
Ropa
Cena ropy na světových trzích opět roste a někteří analytici odhadují, že již letos překročí hranici sta dolarů za barel. Výrazné zdražení pohonných hmot, které je logickým důsledkem rostoucích cen ropy, může oživit politickou diskuzi o výši spotřební daně, která se rozhodující měrou podílí na vysokých cenách benzínu a nafty u čerpacích stanic.
Vysoká cena černého zlata znamená nové investiční příležitosti pro holding KKCG Karla Komárka, který se již řadu let snaží rozšířit své operace za hranice ropných políček jižní Moravy. V Rusku Komárkovy zájmy hájí zkušený Pavel Švarc a dá se očekávat, že přijde s několika zajímavými projekty.
Aktuální cenu ropy sledujte zde
V České republice bude přepravce ropy a prodejce pohonných hmot Čepro pokračovat v právní bitvě s "výhonky" Radovana Krejčíře a ve zvyšování ekonomické výkonnosti firmy. Je možné, že se opět objeví na stole plán na prodej sítě čerpacích stanic EuroOil, protože například ruská společnost Lukoil by ráda rozšířila svoje podnikání v ČR.
Ropovodná společnost MERO bude podle zdrojů ČESKÉ POZICE pokračovat ve snahách koupit podíl v ropovodu TAL, který propojuje ropovod IKL s přístavem v Terstu. Vlastnický podíl v ropovodu TAL by dal firmě mnohem lepší vyjednávací pozici o přepravních kapacitách v tomto ropovodu pro případ, že by z Ruska vedoucí ropovod Družba začal vysychat.
Plyn
Plyn se stále více odpoutává od ropy a dodávky zkapalněného zemního plynu snížily cenu této suroviny v Evropě. Adekvátní snížení cen si vyjednala řada evropských odběratelů Gazpromu, ale v ČR operující společnosti RWE Transgas se to nepodařilo.
Aktuální cenu plynu sledujte zde
Dominantní dodavatel plynu v ČR tím ztrácí stále větší podíl na trhu a posilují jeho konkurenti Pražská plynárenská, ČEZ a E.ON.
Aktuality
