Klapky z očí: Světové trhy jsou na tom všelijak a výsledek britského referenda s tím jen tak nehne

Obrovská pozornost věnovaná britskému referendu o budoucnosti země v EU má své opodstatnění. Jde o důležité politické i ekonomické téma a spekulanti na trzích se chystají na jakýkoli výsledek plebiscitu. Den po hlasování může být hodně živý, investoři by si ale měli připomenout další témata, s nimiž případný brexit jen tak nezahýbe.
Nejde ani zdaleka o kompletní seznam (až ho někdo sepíše, dejte mi vědět), jen o namátkový sběr vět ze zákoutí editorova unaveného mozku. Témata všemožně souvisejí, prolínají se, ale to nemá smysl řešit.
- Úrokové sazby centrálních bank a jejich programy odkupů aktiv vytvářejí extrémní prostředí. Brexit by neznamenal nic horšího, než že centrální bankéři dostanou konkrétní do ruky další "pádný" argument, proč nevěřit ekonomice. Ale nebýt britského referenda, asi by si stejně našli něco jiného.
- Zisky firem v USA i Evropě klesají, některým burzám se ale nechce příliš hluboko pod historická maxima, hlavně těm v USA.
- Ocenění akcií je historicky nadprůměrné.
- Výnosy státních dluhopisů ve vyspělých zemích jsou extrémně nízké, na trhu jsou bondy za biliony dolarů, které dokonce své držitele "odměňují" záporným výnosem.
- Velké rozvíjející se ekonomiky, snad s výjimkou Indie, jsou jen stínem svých růstových obrazů z před deseti let. Stačí se podívat na Čínu, Rusko nebo Brazílii.
- Růst velkých vyspělých ekonomik (eurozónu hoďme do jednoho pytle) je přinejlepším mírný.
- České investory a podnikatele nadále zajímá kurz koruny, kterou v páru s eurem drží na uzdě ČNB. Kdy to skončí a jak na to trh zareaguje?
Nemám čas se rozepisovat, musím se dívat na BBC a chytat každý náznak toho, co se přehnaně řečeno označuje jako důležitá informace. Jen tak připomínám, že po britském referendu nebude svět černý ani růžový, ale v nějakém rozumném časovém horizontu vlastně docela stejný.
Aktuality
