Pětina firem svými hospodářskými čísly balamutí investory, nejčastěji kvůli ceně akcií

Čerstvý průzkum mezi 169 finančními řediteli veřejně obchodovaných společností vyvolal mírně řečeno rozpaky. 20 % firem, které jsou na burze a musejí každý kvartál zveřejnit svá hospodářská čísla, pravděpodobně s výsledky manipuluje. Souhlasí s tím drtivá většina dotázaných finančních ředitelů.
Z průzkumu vyšlo mimo jiné následující:
Finanční ředitelé zkreslují výsledky zhruba ve 20 % případů.
Zisk na akcii se typicky manipulací posune o zhruba 10 %.
Hlavním důvodem je podle finančních ředitelů snaha o pozitivní dopad na akcie. Na firmy je velký tlak, aby obstály ve srovnání s odhady, což akcentují zejména manažeři, kterým jde o kariérní postup a bonusy.
Kromě dotazování vedli autoři studie dvanáct delších rozhovorů s jednotlivými finančními řediteli. Jeden z nich popsal poradu před zveřejněním výsledků ve své firmě velice prozaicky. "Měli jsme zisk na akcii 1,50 USD. Seděli jsme kolem stolu a radili se, kde v rozmezí 1,45 až 1,55 USD je zisk, který se nám nejvíce hodí ke zveřejnění. Máme některé opravné položky a jednorázové vlivy započítat nyní, nebo až v dalším kvartálu? A podobně."
Podle jiného ředitele "mají analytici velice malou šanci v jednotlivém kvartálu něco podobného odhalit, šanci mají až při dlouhodobějším sledování cash flow v kombinaci se zveřejňovanými výsledky".
Jak poznat podvod?
Snadná odpověď - těžko. Finanční ředitelé ovšem vyjmenovali "varovné signály", podle nichž lze vytušit, že se zveřejněnými hospodářskými čísly není něco v pořádku:
Cash flow není konzistentní se zisky (60 % ředitelů), výsledky výrazně v nesouladu s průměrem celého sektoru (52 %), tržby započítané dříve, než peníze fyzicky dorazí na účet firmy (42 %), stabilní zisky na volatilním trhu (36 %), příliš mnoho odpisů a mimořádných položek (34 %).
Kompletní studie chování firem ve výsledkové sezóně ke stažení ZDE