Co Twitter dal: Pravda vs. lži

Tentokrát něco o tom, že akcie posilují, a tak investoři nemají potřebu se zajišťovat proti ztrátám, že všichni chtějí vše a hned, že růst mezd v USA je o ničem. Také o tom, že smysl pro spravedlnost do médií nepatří, a nakonec jedna politicky hodně nekorektní reklama.
1. Růst na trzích
Americké akcie posilují. Nic nového, historická maxima se překonávají téměř každý den. A index Nasdaq Composite během prosince zapsal do burzovního almanachu 11denní růstovou sérii. Stalo se to poprvé od roku 2009.
S dalším výrazným růstem již většina analytiků nepočítá, i když nikdo z nich také nevidí index S&P 500 na konci roku 2020 pod 3 000. Nejvyšší očekávané zhodnocení je lehce nad 10 %, ale vzhledem k silnému aktuálnímu růstu se jistě dočkáme revizí výhledů. Uvidíme, jak brzy k tomu dojde.
Ale ani tak nebudou letos americké akcie za největší hvězdy.
2. K čemu zajištění?!
Když většina trhu rezignovala na opatrnost, není se co divit, že téměř nikdo nemyslí na zajišťování se proti obratu trendu, respektive propadům jako takovým. Poměr put a call opcí je na novém historickém minimu. Je také pravda, že zajišťování je stále dražší, a tak se na ně hodně investorů zkrátka vykašle.
3. -94 %
To, že akciové indexy rostou, neznamená, že posilují všechny akcie. V současnosti je to spíše o tom, že trh táhne výše relativně úzká skupina vyvolených, zatímco ostatní tituly spíše paběrkují. A nastávají i extrémy, jako je třeba společnost Tilray. Ta je skvělým příkladem toho, že ani úspěšný úpis akcií a následný rychlý růst nemusí být zárukou dlouhodobých zisků. Když se ale podíváme na historii ceny akcií Amazonu, ani takové propady nemusejí znamenat konec nadějí.
4. Teď hned!
Ano, žijeme ve světě, kde chtějí všichni vše hned. Proto se zadlužujeme, proto jsou tak populární zpětné odkupy akcií (šéfové firem se rádi vzdají dlouhodobého úspěchu v zájmu krátkodobého růstu cen akcií), a proto také vždy bude existovat aktivní správa investic, která je příslibem (většinou nefungujícím) rychlých a nadstandardních výnosů.
5. Americké mzdy
Trh práce v USA je na tom na první pohled skvěle, ale mnoho zaměstnanců tak dobrý pocit nejspíše nemá. Růst mezd v posledních letech je totiž poměrně slabý.
6. Smysl pro spravedlnost
Garry Kasparov má pravdu v tom, že dávat prostor lžím, respektive lidem, kteří neustále lžou, jen proto, aby se mohla média prezentovat jako nestranná, již nedává smysl. Každému to vonět nemusí, ale onen smysl pro spravedlnost, který zabíjí demokracii, je v současnosti opravdu poněkud zastaralý.
7. Reklama bez rukaviček
I reklama na kondomy může mít silný politický podtext.