El-Erian: Centrální banky nemohou nafukovat ceny aktiv donekonečna

Je současná nejistá rally světových akciových indexů jen důkazem toho, že je mezi fundamenty a cenami akcií "vzduchová kapsa"? Stojí za odchylkou cen od fundamentů intervence centrálních bank? A pokud ano, jak dlouho se budou moci trhy na tenkém ledě pohybovat? Nad podobnými otázkami se zamýšlí i Mohamed El-Erian, spoluzakladatel PIMCO.
Za několik posledních měsíců se centrálním bankéřům podařilo zarazit silný klín mezi tržní fundamenty a ceny akcií. Na tom, zda mluvíme o neomezeném QE ze strany amerického Fedu, nebo programu neomezených nákupů dluhopisů z dílny ECB, až tak nezáleží. Důležité je, že se centrální banky snaží, seč jim síly stačí, odvrátit krajní rizika a zajistit ekonomikám růst a pracovní místa.
Kvantitativní uvolňování Fedu nakazilo svět
Hlavní světové centrální banky se prostřednictvím uměle nafouknutých cen aktiv doprovázených zhoršujícími se fundamenty snaží zklidnit trhy a vyvolat "efekt bohatství". Chování je to silně nakažlivé – kopírují je monetární autority po celém světě, často proti svému vlastnímu přesvědčení. Jsou tlačeny ke stejně uvolněné monetární politice, jakou nyní razí Západ. Jak jinak vysvětlit nedávné snižování úrokových sazeb v Brazílii a Jižní Koreji?
K redukci sazeb nedochází kvůli tomu, že by to v současnosti byla ta nejlepší možná politika. Centrální banky se snaží zabránit vedlejším účinkům nekonvenčních monetárních opatření ve vyspělém světě.
Investorská romance s centrální bankou za zády
Fakt, že centrální banky provádějí expanzivní monetární politiku, je dobrou zprávou pro všechny typy trhů, obzvláště když to porovnáme s variantou, že by "vzduchovou kapsu" nevyplnily. Investoři by se však neměli nechat příliš unést.
Existuje totiž pomyslná hranice, kam až se mohou ceny od fundamentů vzdálit. A to zejména v případě, když centrální banky konají bez opory vlády a její fiskální politiky. Samotná centrální banka nemá dostatek nástrojů k zajištění dobrých (a udržitelných) ekonomických výsledků.
Centrální banky by měly být respektovány. Nikdo nepopírá, že krátkodobě mohou ekonomiku podržet nad vodou a pomoci jí vzdorovat "vzduchovým kapsám". Stimuly centrální banky by ale neměly být investory vnímány jako samozřejmost. Rozhodně nelze od současných vysokých cen akcií očekávat, že pokud se nezlepší fundamenty, budou díky občasným intervencím centrální banky růst navěky.
Buď dojde ke zlepšení fundamentů, nebo poklesnou ceny aktiv. Jaký scénář nastane, bude záležet z velké části na tom, zda vlády přijmou politickou odpovědnost. Investoři by neměli podcenit diverzifikaci portfolia, risk management a sázku na trvalejší hodnoty.
Zdroj: CNBC