Obrovská síla za růstem cen akcií

O důvodech toho kterého krátkodobějšího posílení na akciovém trhu se lze mnohdy přít, o silách za dlouhodobými trendy se ale dá hovořit o něco jednoznačněji. A podle Michala Stupavského ze společnosti Conseq Investment Management je téměř dvanáct let trvající (převážně) růst na globálním akciovém trhu poháněn růstem peněžní zásoby.
Centrální banky v reakci na finanční krizi začaly ve velkém skupovat různé typy aktiv, zejména vládní dluhopisy. Tím do finančního systému napumpovaly biliony dolarů. A zrovna v době, kdy alespoň v USA začalo docházet k postupnému snižování bilance Fedu, přišla krize spojená s pandemií covidu-19.
Tiskárny peněz se proto opět rozjely na plné obrátky, a to dokonce v míře, kterou z doby před deseti lety nepamatujeme. Výsledkem jsou nová historická maxima na americkém akciovém trhu a výrazné oživení prakticky napříč burzami. Peněžní zásoba se výrazně zvyšuje a s ní ceny akcií (a také například nemovitostí a dalších aktiv; nákupy aktiv ze strany centrálních bank totiž srazily výnosy vládních bondů na minima, a tak investoři hledají výnosy, kde jen to jde).
Co to bude znamenat do budoucna pro pozici amerického dolaru ve světovém finančním systému? A jak dolehne množství peněz v oběhu na další globálně významné měny? Lze jen spekulovat, panuje ale široké přesvědčení, že svět jako takový již nebude stejný jako dříve. Budou mu dále dominovat politické mocnosti a jejich finanční pravidla, nebo zvítězí trend decentralizace, jehož velice agilním výhonkem je například bitcoin?