US MARKETOtevírá za: 10 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Tibor Bokor: Defenziva má teď na trzích smysl, česká Telefónica ale sníží dividendu

Investoři, kteří mají rádi adrenalin, by měli sázet na probuzení čínského spotřebitele. To potáhne i mnohé americké společnosti, od Applu po Heinz. Pro investory, kteří dávají naopak přednost defenzivě, jsou tady telekomunikační firmy, říká Tibor Bokor, který technologie sledoval pro banky v Praze, Moskvě i Londýně. Zájemci o dividendy by se podle něj měli soustředit na rozvinuté trhy, růst v telekomunikačním sektoru je potřeba hledat v Africe a Asii.

Máme za sebou další turbulentní rok, nejistota trvá. Jak to na prahu roku 2013 vidíte vy?

Tibor Bokor (TB): Evropa aktuálně není zrovna populární místo. Hodně problémů se totiž odvíjí od toho, jak řeší své problémy. Je ale potřeba se soustředit na tři oblasti – Evropu, Spojené státy a Čínu. Všechny problémy, které se v poslední době řeší, přitom spočívají v tom, že se posledních pět, deset let Amerika i evropské státy zadlužovaly, ale peníze nebyly investovány efektivně. V Americe a Evropě šly hodně do nemovitostí, v Číně pak do kapacit, které nikdo nepotřebuje.

Svět stále hledá jiskru, která by nastartovala hospodářský růst. Odkud přijde?

TB: Země už nemohou ekonomiku povzbudit dalším dluhem, sazby centrálních bank jsou prakticky na nule, takže toho už také moc dělat nemohou, takže je to opravdu těžká otázka. Podle mě zbývá jedna věc, a sice cena ropy, obecněji ceny komodit. Pokud nedojde k prudkému poklesu ceny ropy a komodit, celosvětový růst se nenastartuje. Jistě, objevily se názory, že oživení mohou pomoci mladé trhy jako Asie a Afrika, ale podle mě je už jasné, že na to nestačí. Amerika musí růst a Evropa alespoň nesmí padat, abychom se dočkali celosvětového růstu.

Dočkáme se něčeho podobného, tedy pomyslného odrazu ode dna, už v příštím roce?

TB: Výhled na příští rok je stále negativní. Pokud je tedy investor "long", musí hrát hodně defenzivně. Proto čekám, že o mé oblíbené telekomy bude zájem, respektive měl by být. Co se týče investorů, kteří chtějí jít do rizika, kteří chtějí vydělat, těm bych radil soustředit se na několik témat. Čína musí svoji situaci vyřešit uvolněním spotřeby pro obyčejné lidi. Proto jsou zajímavé akcie firem, které profitují z růstu spotřeby Číňanů. Sázet na to jde i přes americké firmy, jako jsou McDonald’s, Apple nebo třeba výrobce kečupů Heinz. V Evropě a v Americe naopak spotřeba bude klesat, státy totiž musejí vyztužit své rozpočty, budou zdaňovat spotřebu, ale také budou zlepšovat prostředí pro firmy, aby investovaly a nabíraly lidi. A právě na to je možné sázet přes kvalitní evropské exportéry jako BMW nebo Volkswagen.

Vedou vás tedy evropské plány dalších úspor k tomu, že doporučujete defenzivu opřenou o telekomunikační firmy?

TB: Přesně tak, zmíněný výhled znamená, že jsou teď tou správnou volbou. I když je nepochybně potřeba mezi nimi vybírat. Některé firmy totiž snižují dividendy, mají své specifické problémy. Zároveň stále věřím internetu, bude například zajímavé, jak celý sektor vyřeší přechod internetu z počítačů do mobilů. Internet v mobilech se totiž hůře zpeněžuje. Na firmách, které to dokážou, se proto bude dát hodně vydělat. To je aktuální téma, navíc nepříliš propojené s hospodářskou situací, v tom je jeho krása.

Extrémní LONG sázka: Proč je Afrika kontinentem budoucnosti

Extrémní LONG sázka: Proč je Afrika kontinentem budoucnosti

Doporučujete vybírat si. Jak zajímavé jsou například telekomy podnikající na rozvinutých trzích?

TB: Pokud se bavíme o tradičních telekomunikačních společnostech, hledáme firmy, které nabízejí zajímavý výnos, mají stabilní příjmy, nejsou moc zadlužené a vyplácejí dividendu. Řekl bych takový nudný byznys, který se nepropadne o polovinu, když trhy ovládne volatilita. Z tohoto pohledu jsou i evropské telekomy zajímavé, už totiž mnohdy snížily dividendy a vylepšily tak svou finanční pozici. Jejich byznys totiž šel dolů, přičemž stále vyplácely vysoké dividendy, což bylo neudržitelné. Nyní se stabilizovaly, takže by měly být příští dva, tři roky v pohodě, pokud jde o dividendy.

No a co telekomunikační firmy podnikající na tolik velebených rozvíjejících se trzích?

TB: Pokud chceme najít v telekomech růstový příběh, musíme do Afriky a do Asie. Tam je totiž nízká penetrace trhu, který navíc roste díky zvětšující se populaci. I v těch nejchudších zemích budou nakonec mít mobilní telefon všichni. Afrika má tedy jasný potenciál, počet obyvatel tam totiž v průběhu příštích dvaceti, třiceti let vzroste o miliardu. Nebo si vezměte Turecko, kde populace roste až o 1,5 % ročně. Země, kde počet obyvatel rychle roste a penetrace je nízká, jsou zkrátka "no brainer". Problematické je najít akcie, které by z tohoto potenciálu profitovaly.

Co Rusko, nebo obecněji východní Evropa, kde jste dlouhá léta působil?

TB: Mně se ruští operátoři vždy líbili, ale z jiných důvodů než třeba firmy v Africe. V Rusku nejde o růst počtu obyvatel, penetrace je také už vysoká. Jde o to, že tam jsou kvůli obavám z politického rizika hodně levné akcie mobilních operátorů, přičemž medvědi na trhu toto riziko pravidelně přeceňují. Proto tvrdím, že jsou tamní operátoři nedocenění. Co se týče celého regionu, nedávno jsme zažili velký propad polské TPSA, která snížila dividendu o 30 %, ta se mi začíná líbit.

A co česká Telefónica?

TB: Od té čekám, že dříve nebo později udělá to samé co TPSA, tedy že sníží dividendu, i když má dostatečně robustní rozvahu, takže to udělat nemusí. Vzhledem k tomu, že všichni ostatní operátoři dividendu snižují, bych to ale asi jako manažer Telefóniky také udělal. Ulehčil bych si tak situaci, a zároveň uklidnil investory tím, že si nechávám do budoucna nějaký polštář.

Kdy tedy bude čas na nákup akcií Telefóniky?

TB: Myslím si, že firma sníží dividendu na 30 až 35 korun na akcii. Počkal bych tedy na to, až její akcie na takové oznámení zareagují, a pak je koupil. Druhá možnost vychází z toho, že cena akcie nyní podle mě odpovídá dividendě 35 korun na akcii. Až začne trh pracovat s úrovní 30 až 32 korun, bude čas na nákup. 320 korun je tedy hranice, kdy začne být akcie české Telefóniky hodně zajímavá.

Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR, Telefónica C.R. a Fortuna: Kompletní přehled investičních doporučení

Pegas Nonwovens, Philip Morris ČR, Telefónica C.R. a Fortuna: Kompletní přehled investičních doporučení

Světové akcieTelefónicaTelekomunikaceVýhled na rok 2013
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa