Pracoval v Goldman Sachs a teď hlásí: Tohle jsou tři scénáře vývoje války na Ukrajině a jejich dopady na akcie
Raoul Pal se dříve v Goldman Sachs staral o hedgeové fondy a dnes vede Real Vision TV, která se zabývá finančním zpravodajstvím. Invaze Ruska na Ukrajinu podle něj nejspíše neskončí tak, že by se menší z obou zemí vzdala. Akciím by nejvíce prospěl konec války (vlastně bez ohledu na výsledek), do té doby Pal favorizuje klasické bezpečné přístavy (dolar, americké vládní bondy a zlato), komoditám by se spíše vyhýbal.
Podle Raoula Pala by se investoři měli snažit co nejvíce chránit svá portfolia před dopady geopolitické nejistoty. Vývoj válečných konfliktů a dalších politických témat se přitom odhaduje daleko hůře než ekonomická data, a to i u těch je to pořádně ošidné.
Muž, který na podzim 2020 zaujal svou 98% expozicí v kryptoměnách, aktuálně nakupuje dolary, zlato a americké vládní dluhopisy. Investorům přitom radí pracovat s různými scénáři (nejde o politické názory, ale dopady na trhy):
- Optimistický scénář: Rusko a Ukrajina se dohodnou na klidu zbraní a budou uznány dvě separatistické republiky na východě Ukrajiny. To by vedlo k postupnému ukončování sankcí uvalených na Rusko (jehož suroviny jsou pro Západ zkrátka důležité, jakkoli „špinavé“ by takové politické rozhodování podle Pala bylo), ani tak by se ale svět nevyhnul potravinové krizi a globálnímu hospodářskému útlumu. Pro akcie by to nicméně byla celkově jasná podpora.
- Nejpravděpodobnější scénář: Ukrajina se sice formálně nevzdá, ale Rusko se pokusí dosadit loutkovou vládu. Sankce zůstanou v platnosti po dlouhou dobu a NATO začne hromadit zbraně a vojska ve svých východních státech. Akciové trhy by na větší jistotu v takovém případě také reagovaly pozitivně.
- Nejhorší scénář: Polsko se zapojí do války, čímž dojde k otevřenému střetu Ruska a NATO. Tomu se sice Západ zatím snaží vyhnout, je ale otázka, jak dlouho to bude možné. Podstatný může být postoj Číny k celé věci.
Podle Pala by mohlo být do konce března jasno v tom, kterému scénáři se vývoj bude nejvíce podobat. V současnosti přitom invarům radí vyhnout se spekulacím na další růst cen komodit. "Pokud dojde k jakékoli dohodě na ukončení bojů, některé suroviny mohou ztratit desítky procent prakticky během pár minut. Aktuálně drahé komodity přitom znamenají riziko zpomalování ekonomiky, což je příležitost pro dlouhodobé investice do dluhopisů. Z devizových rezerv se zároveň během války na Ukrajině stala svého druhu zbraň, což zprostředkovaně svědčí také zlatu," říká Raoul Pal.
A jeho oblíbené kryptoměny? Prý stále zajímavá alternativa, větší vášeň pro ně ale měl v době, kdy centrální banky "tiskly peníze" naplno. V době vysoké inflace od toho ale musely upustit.
Zdroj: Real Vision Finance