Tři scénáře vývoje ekonomiky: (Asi) bude muset být ještě hůře, než bude lépe

Konflikt na Ukrajině má zřetelný a dlouhodobý dopad na světovou ekonomiku. Inflace se dostala na úrovně nevídané po desítky let, což donutilo centrální banky zvyšovat sazby, a tedy přiškrcovat hospodářský růst. Tyto změny jsou natolik významné, že si zaslouží přehled scénářů, ve kterých experti z NN Investment Partners popisují, jakými cestami se trh a ekonomika mohou ubírat v následujících letech.
Scénáře jsou uspořádány okolo tří důležitých neznámých. Těmi jsou odolnost ekonomického růstu, nákladová inflace a nervozita centrálních bank.
Základní scénář: Turbulentní přistání
Zásadním předpokladem základního scénáře je, že inflace v USA a Evropě již dosáhla (nebo ve třetím čtvrtletí dosáhne) svého vrcholu a v roce 2023 se bude postupně normalizovat. Kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům budou letos centrální banky pokračovat ve zvyšování sazeb. Očekáváme, že na konci roku dosáhnou sazby Fedu úrovně 3,50 % a sazby ECB 0,75 %. Americká ekonomika výrazně zpomalí, ale vyhne se recesi. Evropskou ekonomiku podle našeho názoru čeká ve druhé polovině roku mírná recese.
Tento scénář charakterizuje zpomalení ekonomik, po němž následuje slabé oživení, dále vysoká inflace, která se pomalu normalizuje, a nakonec zvyšování sazeb, které by mohly dosáhnout vrcholu v horizontu jednoho roku. Nedojde k drsné recesi, nicméně přistání ekonomiky nebude hladké.
Trhy budou po zbytek roku čelit tlaku na růst a také vysoké inflaci. To znamená nižší ocenění akcií a širší spready na dluhopisovém trhu. Signálem obratu bude okamžik, kdy centrální banky přestanou zvyšovat sazby a ekonomické údaje přestanou mít sestupnou tendenci. Takový bod obratu nabídne atraktivní ocenění na akciových i dluhopisových trzích.
Alternativní scénář: Bez přistání a ve znamení strukturálně vysoké inflace
K nastolení strukturálně vyšší inflace by bylo zapotřebí sledu několika inflačních šoků, které by vytvořily ohledně inflace trvalou nejistotu. Trh by musel přestat věřit centrálním bankám, že jsou odhodlané bojovat s inflací. A také by se musela roztočit mzdově-cenová spirála.
Ačkoli očekáváme, že mzdy v letošním roce porostou nadprůměrně, nemáme zatím důkazy o trvalém zrychlení růstu mezd. Také dlouhodobá inflační očekávání jsou zatím dobře ukotvena. Pokud by se však tento scénář naplnil, růst ekonomik vyspělých zemí by zpomalil v důsledku vyšší nejistoty a očekávané výnosy by obecně byly nižší než v základním scénáři.
Alternativní scénář: Tvrdé přistání a recese v USA
Aby se spustil scénář tvrdého přistání, musely by Fed a ECB zahájit rychlý a agresivní cyklus zvyšování úrokových sazeb. V USA by pak mohly být na konci roku sazby na úrovni 4,5 % a v eurozóně na 2,0 %. Tímto nadměrným zpřísněním měnové politiky by se podařilo stlačit inflaci níže rychleji, ovšem za cenu recese v USA a vážné recese s dvojitým dnem v eurozóně.
Vysoké sazby centrálních bank by vynulovaly výnosy dosažené na dluhopisových trzích. Akciové trhy by v tomto a příštím roce prošly dalšími korekcemi a i přes následné oživení by v příštích třech letech celkově byly v mínusu.
Pohled za obzor současné nejistoty
Podle našeho základního scénáře trhy v příštích 6-12 měsících zahájí nový cyklus s atraktivnějším oceněním akciových a dluhopisových trhů. Dva alternativní scénáře popisují budoucnost, ve které buď zůstane vysoká inflace, nebo se americká ekonomika propadne do recese. Tyto možnosti jsou sice vysoce relevantní, ale nejsou tak pravděpodobné, aby figurovaly v našem hlavním scénáři.
Výhledy kapitálového trhu jsou pod historickými průměry ve všech uvedených scénářích. Nicméně dosažení dna letošních tržních korekcí vytváří předpoklady pro vyšší výnosy v budoucnosti. Než se situace zlepší, bude pravděpodobně ještě hůře.
Zdroj: NN Investment Partners
Aktuality
