Průzkum Bank of America: Manažeři fondů jsou nejvíce optimističtí od ledna 2022

Manažeři velkých podílových fondů, kteří se na začátku prosince zúčastnili každoměsíčního průzkumu Bank of America, dali najevo největší optimismus ohledně vývoje na trzích a v ekonomice od ledna 2022. V portfoliích tak oproti hotovosti drží nejvyšší podíl akcií za téměř dva roky. Zároveň nejvíce od března 2009 nadvažují v portfoliích dluhopisy, které by podle nich měly po období vysokých výnosů a sazeb předvést mohutnou cenovou rally.
Podíl hotovosti v portfoliích fondů opět klesl, a to na 4,5 % z listopadových 4,7 % a říjnových 5,3 %. Drtivá většina oslovených (91 %) předpokládá, že Fed již nebude zvyšovat sazby. Největší nadvážení v amerických vládních dluhopisech od března 2009 platí nejen celkově, ale také ve srovnání s komoditami. Za největší okrajové riziko manažeři fondů považují recesi a tvrdé přistání ekonomiky, většina jich ale věří v přistání měkké. Průzkum tak celkem tradičně ukazuje, že jsou manažeři velkých fondů hezkých pár týdnů "za trhem". Více v grafech.
Nálada mezi manažery fondů je nejlepší (nejméně medvědí) od ledna 2022.
Finanční stabilita se podle oslovených zlepšuje. To koreluje s vývojem na americkém akciovém trhu.
Fondy jsou nejvíce nadvážené v akciích od února 2022.
Očekávání ohledně vývoje ekonomiky se zlepšují jen pomalu. Americké akcie v tomto směru nicméně výrazně "předběhly dobu".
Optimismus je patrný z dalšího poklesu podílu hotovosti v portfoliích. Bank of America mimochodem za signál pro zahájení prodejů akcií považuje hladinu 4 % hotovosti v portfoliích, v tomto směru akcioví býci ještě jistou "rezervu" mají.
Největší optimismus za téměř 15 let vyjádřili manažeři ohledně vývoje cen amerických vládních dluhopisů.
Většina oslovených tedy (logicky) předpokládá pokles výnosů bondů.
Šest a půl roku naopak neměli manažeři fondů tak negativní postoj ke komoditám.
A logicky jsou komodity extrémně podvážené vůči dluhopisům.
Komoditám by se přitom obecně mohlo celkem dařit, vezmeme-li v potaz, že manažeři vyhlížejí měkké přistání ekonomiky. S recesí se přestává počítat jako se scénářem pro rok 2024.
Je zároveň považována za největší riziko.
Vystřídala tak geopolitická rizika a donedávna dlouhodobě největší hrozbu v podobě vysoké inflace a příliš jestřábího postoje centrálních bank.
Zdroj: Bank of America