Průzkum Bank of America: Manažeři velkých fondů mají nejvíce býčí náladu od listopadu 2021, věří akciím a zbavují se hotovosti. Rizikem zůstává zvýšená inflace

Manažeři velkých fondů jsou podle květnového kola pravidelného průzkumu Bank of America nejvíce optimisticky naladěni od podzimu 2021, a to více v očekávání snižování sazeb než zlepšování ziskovosti firem (poprvé od září klesla očekávání ohledně růstu zisků i vývoje HDP). Podíl hotovosti v portfoliích fondů je nejnižší za tři roky a alokace v akciích naopak největší od ledna 2022.
Nálada manažerů je nejlepší od listopadu 2021.
Alokace v akciích se zvyšuje, podíl hotovosti v portfoliích naopak klesá.
Alokace v akciích v rámci fondů se přibližuje postoji individuálních investorů.
Oproti historii manažeři drží nadprůměrné pozice v amerických vládních dluhopisech, ale i ve většině dalších aktiv. Výrazně podprůměrně mají "vsazeno" na realitní investiční trusty, hotovost nebo rozvíjející se trhy.
Za tahouny další akciové rally manažeři fondů nejčastěji považují velké růstové tituly.
To souvisí s očekáváním letošního zahájení snižování sazeb. Některá ekonomická data z poslední doby byla horší, než čekal trh, což vede k optimismu spojenému s možným uvolňováním měnové politiky. Recesi v USA v nejbližších kvartálech ale většina oslovených nečeká.
Dominantní část manažerů fondů nadále očekává měkké nebo žádné přistání ekonomiky.
Hotovosti v portfoliích ubývá, protože narůstá optimismus. S tím koresponduje i převažující názor, že americký dolar (typický bezpečný tržní přístav) je silně nadhodnocený. Euro je vedle toho podhodnocené, byť o něco mírněji.
Zatímco od centrálních bank (zejména té americké) manažeři čekají uvolnění měnové politiky, na straně politiky fiskální je podle oslovených "povolená uzda" možná až příliš.
A i proto zůstává největším rizikem (pro vývoj sazeb centrálních bank, a tedy i na finančních trzích) setrvale zvýšená inflace.
To ostatně platí dlouhodobě.
Zdroj: Bank of America