Regionální diverzifikace portfolia není mrtvá, jízda amerických akcií nebude trvat věčně

Spanilá jízda amerických akcií v posledních letech řadu investorů přesvědčila, že je regionální diverzifikace akciového portfolia zbytečná. Nadvýkonnost amerických akcií má racionální důvody v podobě velké váhy technologického sektoru a solidní výkonnosti ekonomiky USA. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management ale přesto věří, že burzy mimo Spojené státy není radno přehlížet.
Od roku 2009, kdy se Wall Street odrazila ode dna po propadu během velké finanční krize, americké akcie zpevnily zhruba o 660 %, zatímco globálně akcie přidaly jen kolem 180 %. V přepočtu na rok to v průměru je více než 14 % vs. necelých 7 %.
"Část investorů nabyla přesvědčení, že zařazovat do portfolia neamerické akcie je zbytečné, protože jednak americké burzy nabízejí výkonnost, kterou jiné trhy nemohou překonat, jednak americké společnosti velkou část tržeb a zisků generují mimo Spojené státy, a tedy ceny jejich akcií reflektují vývoj nejen domácího hospodářství, ale i ekonomik ve velké části zbytku světa," vysvětluje Carlson.
"Přesto si myslím, že spoléhat se jen na americké akcie je chyba. Nikdo totiž nedokáže zaručit, že jejich nadvýkonnost z posledních 15 let bude realitou také příštích 15 let," pokračuje Carlson. "Americké akcie patří dlouhodobě k nejvýkonnějším ve světě, pohled pár dekád zpět ovšem ukazuje, že rozhodně nebyly vždy absolutními vítězi a mnohdy za nejvýkonnějšími trhy výrazně zaostaly."
Zdroj: A Wealth of Common Sense