Průzkum Bank of America: Býčí nálada se šíří a hotovosti je v portfoliích velkých fondů minimum, rizikem zůstává vyšší inflace a o slovo se hlásí americké prezidentské volby

Podle červnového kola průzkumu Bank of America mezi manažery velkých podílových fondů (na otázky odpovědělo 206 manažerů fondů se zhruba 640 miliardami USD ve správě) je nálada mezi investory nejvíce býčí od listopadu 2021, rizikový apetit ale ještě nedosahuje extrémních výšin. Hotovosti v portfoliích drží manažeři pouze 4 %, recese není pravděpodobná a sazby Fedu letos začnou klesat. "Nejpřecpanějším" obchodem na trzích je LONG sázka na akcie takzvané úžasné sedmičky a největším rizikem zůstává vysoká inflace. Investoři dále obecně v portfoliích nadvažují akcie a podvažují dluhopisy, přičemž nově více sázejí na evropské akcie na úkor japonských. Jako kontrariánské obchody se zajímavým "hedgeovým" potenciálem manažeři nejčastěji uvedli právě LONG sázku na dluhopisy a dále na ropu, odvětví veřejných služeb a také na britské akcie na úkor těch v zemích EU.
Býčí nálada je nejvýraznější od listopadu 2021.
Podíl hotovosti v portfoliích zůstává na nízkých 4 %.
Akcie jsou naopak stále žádané zboží.
Oproti květnu výrazně narostla alokace mimo jiné v akciích zemí eurozóny.
Obchodem, ve kterém je navezeno podle manažerů možná až příliš mnoho investorů, zůstávají největší tituly v USA (takzvaná úžasná sedmička). Mimochodem, tak jasný názor na "nejpřecpanější" obchod měli manažeři v historii průzkumu jen párkrát (71 % LONG americké technologické tituly v říjnu 2020, stejné tituly 80 % v září 2020 a 74 % v červenci téhož roku, 72 % LONG americké růstové tituly v červnu 2020 a 72 % LONG americký dolar v únoru 2015).
Globální alokace v rámci technologického sektoru je nadále vysoká, ale klesá. Na banky naopak sázejí manažeři nejvíce od února 2023.
Alokace manažerů fondů v technologických titulech klesla na 20 % overweight, nejníže od října 2023 a pod dlouhodobý průměr 22 % overweight.
Výrazná alokace fondů v akciích má logiku. Manažeři vyhlížejí v následujícím roce růst zisků firem.
Manažeři vyhlížejí během následujícího roku slabší ekonomiku, ale výsledek byl v červnu lepší než v květnu.
Většina manažerů, byť jen těsná, nečeká v nejbližších 18 měsících recesi v USA.
A během následujících 12 měsíců vyhlížejí manažeři fondů pokles míry inflace.
Zvýšená inflace i proto zůstává největším okrajovým rizikem. Oproti květnu ale manažeři častěji zmiňovali geopolitické faktory a na třetí místo mezi riziky se razantně posunuly americké prezidentské volby. O těch pravděpodobně v dalších měsících hodně uslyšíme, a to samozřejmě nejen v průzkumech Bank of America.
Inflace pořadí rizik dominuje již delší dobu.
Zdroj: Bank of America