Propastné rozdíly v dlouhodobé výkonnosti světových akcií: Složené úročení funguje

Diverzifikujte své portfolio nejen napříč třídami aktiv a sektorově, ale i regionálně, slýchají opakovaně investoři. Přesto řada lidí preferuje známý domácí trh a zahraniční aktiva přehlíží. Tím se ale mnohdy připravují o zajímavé příležitosti.
Následující tabulka v prostředním sloupci srovnává průměrnou roční výkonnost vybraných národních akciových trhů v horizontu od roku 1900. Čísla jistě nikoho nešokují, rozdíly jsou v desetinách či v nízkých jednotkách procentních bodů. Pravý sloupec, který ukazuje, kolikrát se v horizontu od roku 1900 znásobila hypotetická vstupní investice, je ale jiný šálek kávy.
Britské akcie v uplynulých zhruba 124 letech ročně přidávaly 4,8 % a celkově se hodnota jedné investované libry za století a čtvrt zvýšila 341krát. Avšak stejně velká investice do amerických akcií, které se ročně zhodnocovaly v průměru o 6,9 %, se znásobila 3 703krát.
Když dojde na efekt složeného úročení, žádný rozdíl ve výkonnosti aktiv není dost malý na to, aby ve výsledku nevytvořil hlubokou propast. Spoléháním se jen na domácí trh, jeden sektor nebo jednu třídu aktiv se tak investoři vystavují riziku, že potenciálu složeného úročení nevyužijí naplno.
Zdroj: Monevator