Průzkum Bank of America: Manažeři fondů vyhlížejí měkké přistání ekonomiky, nálada se v září poprvé za tři měsíce zlepšila

Nálada mezi manažery ohledně světové ekonomiky se poprvé od června zlepšila, a to díky očekávání takzvaného měkkého přistání, které by mohlo být podpořeno snižováním úrokových sazeb americké centrální banky. Podíl hotovosti v portfoliích velkých podílových fondů klesl na 4,2 % ze srpnových 4,3 %. Vyplývá to z výsledků zářijového kola průzkumu Bank of America mezi manažery fondů, které mají ve správě celkem stovky miliard dolarů.
Zhruba šest z deseti manažerů fondů si myslí, že je současná měnová politika příliš restriktivní, a většina z nich očekává strmější výnosovou křivku.
Malá odbočka k tomuto tématu: Finanční podmínky v USA jsou podle příslušného indexu naopak velice uvolněné.
Přestože 79 % oslovených očekává měkké přistání globální ekonomiky, samotná růstová očekávání jsou nadále slabá. 42 % manažerů vyhlíží slabší ekonomiku (v srpnu 47 %).
Nálada na trhu se podle průzkumu v září zlepšila. Posun to byl ale marginální.
Ochota riskovat klesla nejníže za 11 měsíců.
Hotovosti v portfoliích mírně ubylo.
Silnější ekonomiku v příštích 12 měsících vyhlíží ani ne polovina oslovených. I tak jde o mírné zlepšení.
Navzdory obavám z pomalého růstu čínské ekonomiky dvě třetiny oslovených manažerů nevěří, že by se schylovalo ke globální recesi.
Očekávání hospodářského růstu na globální úrovni jsou nicméně také nízká.
Největšími riziky jsou podle průzkumu recese v USA, následují geopolitický konflikt a zvýšená inflace.
Recesi v USA nicméně většina oslovených pro další rok a půl nepovažuje za pravděpodobnou.
A dvě třetiny oslovených nečekají v dalším roce vyšší inflaci.
Nic z toho nebrání (pokud dokonce rovnou nenahrává) postupnému snižování sazeb v USA. A není tak divu, že pokračuje silné nadvážení portfolií v amerických akciích.
"Nejpřecpanějším" obchodem na trzích zároveň zůstává LONG sázka na akcie takzvané úžasné sedmičky, tedy na největší americké firmy. Zároveň roste zájem o SHORT na čínské akcie a LONG pozice ve zlatě.
Celkově technologický sektor přestává být tak jednoznačným cílem akciových býků. Patrné je to třeba na porovnání pozic s těmi v bankovním sektoru.
V portfoliích fondů se začal výrazně projevovat přesun kapitálu směrem k defenzivním sektorům (veřejné služby, nezbytné spotřební zboží a služby) na úkor cyklických titulů (energetika, základní materiály, průmysl).
Alokace portfolií do komodit pak klesla na sedmileté minimum.
Celkový vývoj pozic shrnují následující tři grafy. A velké změny lze očekávat již za pár hodin, tedy po zářijovém rozhodnuti Fedu o nastavení měnové politiky.
Zdroj: Bank of America
Doporučujeme
Aktuality
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31
12. 5. | 16:23