Tržní zajímavost. Reálné zhodnocení amerických akcií od začátku století kulhá za průměrem

Americký akciový index S&P 500 má stále nakročeno k druhému ročnímu růstu v řadě o více než 20 %. Jediné další období, kdy něco takového nastalo, byla druhá polovina 90. let, kdy na trhu začínala narůstat technologická bublina. V horizontu od roku 2000 ale zhodnocení amerických akcií v důsledku několika hlubokých medvědích trendů a nedávné silné inflační vlny zaostává za úrovněmi z předchozích čtvrtstoletí.
Deutsche Bank srovnala výkonnost jednotlivých akciových trhů v horizontu uplynulých čtvrtstoletí a toho současného, které se pomalu chýlí ke svému konci. Probíhající 25leté období se podle dosavadního reálného zhodnocení peněz (po zohlednění inflace) investovaných do akcií zařadí k těm podprůměrným.
Pro americké akcie je zatím éra od roku 2000 vůbec prvním takto vymezeným obdobím, kdy americké akcie jako celek svým zhodnocením zaostávají za zlatem (+6,8 % ročně). S investicí do zlata přitom nejsou spojeny žádné dividendy.
Mezi důvody toho, proč je současné čtvrtstoletí pro americký trh zatím druhé nejhorší od roku 1800, je potřeba zařadit extrémní stav trhu v roce 2000 (vysoké valuace), ale třeba i nepříznivý demografický vývoj. Ale zároveň je potřeba dodat, že by stačilo posunout začátky sledovaných 25letých období třeba jen o pět let, aby srovnání vycházelo výrazně jinak.
Zdroj: Deutsche Bank