Průzkum Bank of America: Optimismus ohledně amerických akcií a dolaru, ale také největší nárůst expozice vůči evropským akciím za více než dvacet let

Manažeři velkých podílových fondů jsou nadále optimističtí ohledně dalšího vývoje cen amerických akcií a hodnoty dolaru. Oproti americkým aktivům pak v průměru celkově horší vyhlídky přisuzují všem ostatním. Navzdory tomu ovšem oproti prosinci nahlásili výrazný nárůst alokace svých portfolií do evropských akcií a naopak pokles váhy akcií firem z USA. Ukázalo to lednové kolo pravidelného měsíčního průzkumu Bank of America.
Manažeři fondů celkově snížili podíl hotovosti v portfoliích na 3,9 %. To je nejméně od června 2021. Nízký podíl hotovosti ukazuje na rostoucí optimismus, Bank of America ale upozorňuje na to, že jde o kontrariánský prodejní signál. Po dosažení tak nízkých podílů hotovosti následovaly v historii v dalších měsících slabší výnosy z držení akcií.
V lednu celkem 41 % manažerů fondů nadvažovalo v portfoliích akcie. Bylo to méně než v prosinci (49 %), kdy ukazatel dosáhl tříletého maxima. Byla také patrná rotace zpět do akcií velkých firem na úkor akcií těch menších a zároveň větší příklon k růstovým titulům na úkor hodnotových.
Celkové nadvážení fondů v amerických akciích kleslo z 36 % na 19 %, zatímco evropské akcie se z 22% podvážení vyhouply na 1% nadvážení. To byl pro evropské akcie s výjimkou února 2015 největší posun v alokaci za dvacet pět let. 6 % manažerů má podvážené komodity, 11 % hotovost a celá pětina podvažuje dluhopisy.
Favoritem mezi světovými měnami je pro manažery fondů americký dolar, v jehož nadvýkonnost v letošním roce věří 41 % oslovených. V závěsu za ním je japonský jen (29 %). To mimochodem koresponduje i s názorem na to, které obchody jsou na trzích v současnosti "nejpřecpanější". Hned za LONG sázkou na akcie takzvané úžasné sedmičky je právě sázka na posilování amerického dolaru.
Oproti prosinci se snížila očekávání ohledně růstu světové ekonomiky, zároveň ovšem dále poklesly obavy z tvrdého i měkkého přistání ekonomiky (38 % oslovených nečeká přistání ekonomiky jako takové).
Obavy z inflace jsou nadále zvýšené, vyšší míru spotřebitelské inflace čeká nejvíce oslovených od března 2022. I tak ale většina (79 %) manažerů počítá v letošním roce se snižováním sazeb Fedu, pouze 2 % oslovených vyhlížejí naopak zvyšování sazeb v USA. Právě vyšší inflace, která by americkou centrální banku přiměla zpřísnit měnovou politiku, je ale podle manažerů největším okrajovým rizikem.
Zdroj: Bank of America