Průzkum Bank of America: Fondy stále sázejí na americké akcie a drží nejméně hotovosti za 15 let, drtivá většina ale považuje trh za přepálený. Příležitosti vidí manažeři v Evropě, Číně i na trhu se zlatem

Podle únorového kola průzkumu Bank of America mezi globálními správci fondů klesl podíl hotovosti v jejich portfoliích na 3,5 %, nejméně za patnáct let. Investoři jsou optimističtí, preferují akcie a omezují investice do jiných aktiv. Celých 89 % respondentů ale zároveň považuje americké akcie za nadhodnocené a nejvíce "přeplněným" obchodem na trhu zůstává sázka na takzvanou úžasnou sedmičku. Pro letošní rok oslovení nejvíce věří v růst indexů EURO STOXX, Nasdaq Composite a Hang Seng, v rámci aktiv favorizují světové akcie, zlato a americké akcie. Pozice v amerických akciích klesly na 11měsíční minimum, zatímco pozice v akciích ze zemí eurozóny jsou na 8měsíčním maximu. Sektorově roste zájem o defenzivní odvětví, jako jsou veřejné služby a farmacie, zatímco alokace do technologií, bank a surovin klesá. 82 % oslovených již neočekává recesi, obavy z ní jsou na tříletém minimu.
Podíl hotovosti v portfoliích je nejnižší od roku 2010. Manažeři zkrátka chtějí nechat peníze "pracovat", nečekají na lepší příležitosti v budoucnu.
Celková hotovostní pozice byla dokonce nejnižší v historii průzkumu.
Celkový ukazatel nálady (založený na podílu hotovosti, alokaci portfolií do akcií a globálních růstových očekáváních) se zvýšil z 6,1 na 6,4. To signalizuje rostoucí optimismus investorů, stále ovšem pod euforickou úrovní z prosince 2024.
V rámci jednotlivých akciových trhů věří oslovení pro letošní rok nejvíce eurozóně, technologickému Nasdaqu a čínskému Hang Sengu. Dále mírně klesl výhled pro akcie firem s malou tržní kapitalizací v USA (Russell 2000).
Americké akcie ztrácejí na oblibě v prospěch světových akcií a zlata.
Sázka na výjimečnost USA je i podle manažerů o něco méně dominantním obchodem.
Americké akcie jsou ale podle drtivé většiny oslovených nadhodnocené.
A "nejpřecpanějším" obchodem na trhu zůstává LONG sázka na akcie firem patřících do takzvané úžasné sedmičky. Následují sázky na posilování amerického dolaru a zdražování kryptoměn.
Dolaru pro letošní rok stále věří nejvíce oslovených, japonský jen je ale již v těsném závěsu.
Největším rizikem je podle manažerů fondů obchodní válka, která může spustit recesi. Na druhém místě je možnost, že Fed bude muset kvůli inflaci zvyšovat sazby. Třetí je možnost, že optimismus ohledně umělé inteligence vyvolá(vá) spekulativní bublinu na trzích.
Obchodní válka dominuje také pořadí potenciálně "medvědích" faktorů pro světové trhy.
Optimismus by naopak mohly podpořit čínské oživení, rostoucí pozitivní vliv umělé inteligence na produktivitu a případná snížení sazeb ze strany Fedu. Oslovení manažeři mimochodem nejčastěji stále vyhlížejí jedno až dvě letošní uvolnění měnové politiky v USA.
Zdroj: Bank of America