Mark Mobius: Problémy Ameriky jsou dobrá zpráva pro emerging markets

Mark Mobius se na rozvíjejících se trzích pohybuje přes 40 let, během nichž získal řadu ocenění. Nyní je výkonným ředitelem Templeton Emerging Markets Group, která působí na 18 mladých trzích. Vzhledem k americkým dluhovým problémům radí investorům klást menší důraz na investice v USA a větší na diverzifikaci směrem k růstovým trhům.
Více než dvoutýdenní shutdown americké vlády, patovou situaci v Kongresu a nouzové plánování pro případ defaultu napjatě sledovali investoři po celém světě, včetně těch z mladých trhů. Nakonec bylo řešení dluhových otázek odloženo na později. Bezprostřední hrozba krachu USA pominula, ale americké fiskální problémy zůstávají neřešené.
Jak by na svět dopadl krach USA?
Americký dluhový šok by dopadl na trhy po celém světě. Podle Mobia by ale byl nejspíše jen dočasný, stejně jako u jiných podobných krizí. Někteří by i v krizi našli příležitosti, pro ostatní by znamenala ztráty.
Je velmi nepravděpodobné, že by k defaultu skutečně došlo. Obzvláště v případě zahraničních dluhů USA. Zaprvé, Spojené státy mají ve vládním rozpočtu dodatečné prostředky, které by mohly být využity k platbě úroků, a zadruhé, lídři vedoucích stran by default nepřipustili, protože by tím skončilo levné financování vlády dluhopisy s ultranízkými úroky.
Pak je tu ještě americký dolar a benefity, které USA mají z toho, že je hlavní světovou rezervní a transakční měnou. Například monitoring mezinárodních peněžních toků a usnadnění restrikcí a sankcí proti ostatním zemím.
Okamžitou reakcí na dluhovou krizi by pravděpodobně byla vysoká volatilita na trzích po celém světě. Mobius ale věří, že jsou predikce krize přehnané, protože je svět velmi diverzifikovaný. Ačkoli je hlavní světovou měnou dolar, mnohé transakce jsou prováděny už také v eurech a stále častěji v čínském jüanu.
Dále předpokládá, že by pokračující problémy v USA mohly změnit světovou alokaci investic, s menším zastoupením amerických dolarů a větší diverzifikací do jiných měn a aktiv. Mezinárodní obchod by se mohl přetvořit od základů. Transakce by byly více vypořádávány v alternativních měnách, jako jsou euro nebo jüan, a drahé kovy a ostatní reálná aktiva by mohly v dolarovém vyjádření zhodnotit.
Diverzifikace nade vše
Mobius věří, že problémy, kterým USA v současnosti čelí, mohou být pro některé mladé trhy dlouhodobě pozitivní, protože odliv kapitálu z amerických státních dluhopisů bude znamenat příliv na ostatní světové trhy.
Investoři, kteří mají silně zainvestováno do státních dluhopisů USA a amerického trhu obecně, by měli zvážit, zda nemají náhodou příliš mnoho vajíček v jedné (nejisté americké) ošatce, a přemýšlet o diverzifikaci investic globálněji.
Portfolio by mohlo zahrnovat větší alokace na mladých trzích. Spojené státy mají vysoký poměr dluhu k HDP, pomalý růst a jen omezené zahraniční rezervy, mladé trhy takovéto problémy netrápí. Jsou méně zadlužené, tvoří si více rezerv a rostou rychleji. Když zahrnete celé to nepřeberné množství akcií z mladých trhů (nejen ty zastoupené v indexech), představuje nyní rozvíjející se svět 35 % globální tržní kapitalizace.
Zdroj: Investment Adventures in Emerging Markets - Notes from Mark Mobius