US MARKETOtevírá za: 8 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Chcete vydělat? Připravte se na to, že několik hráčů vyvolá nečekaný výbuch na trzích

Nemyslete si, že vám propad trhu včas předpoví technické indikátory. Přijde nečekaně, protože jedině tak na něm mohou vydělat ti, kdo ho záměrně vyvolají.

Zkusme takový experiment. Představte si, že jste skutečně silní hráči na Wall Street, insideři s vazbami na Fed. Jste ten typ hráčů, kteří vydáním jednoho pokynu mohou zastavit propad indexu S&P 500. Drobní investoři mají ve zvyku zapomínat, že vyděláváte peníze jak na růstu, tak na poklesu trhů. Malí hráči si myslí, že propad je hrozivá věc, protože všichni přicházejí o zisky. Tento názor podporují mainstreamová média. Když reportér hlásí zprávu o propadu trhů, mluví temně zastřeným hlasem a padají slova jako hrůzostrašné, krveprolití nebo děsivé.

My jako silní hráči se této hře a naivitě publika smějeme. Insideři totiž vydělávají velké peníze, když se jim podaří správně vyvolat prudký propad trhu. V době, kdy jsou objemy i volatilita nízké a kdy naprogramovaní roboti sledují tržní trendy, není zase tak těžké trhem manipulovat.

Je také snadné táhnout trh vzhůru zcela veřejně, když prodáváte akcie na vrcholu nedočkavým sázkařům, kteří věří mediálním lžím (Fed bude dále tlačit trhy vzhůru prostřednictvím QE). Jenže když trh "ztěžkne", již nejde tak snadno tlačit vzhůru. To se stane v momentu, kdy růst trhu táhne stále menší množství akcií, spekulativním titulům se přestává dařit, protože ubývá investorů-hlupáků.

Síla je v momentu překvapení

V takové situaci je vyvolání propadu trhu nejjednodušším obchodem s vysokým ziskem. Poslat trh do volného pádu má i další výhody než jen těžit z krátkých pozic na akcie a dlouhých na volatilitu.

1. Fed potřebuje propad, aby měl "důkaz", že netlačí uměle trhy vzhůru. Kongresu začíná konečně vadit, že se díky Fedu obohacuje menšina na úkor většiny, a Fed má najednou problém s PR. Janet Yellenová toho možná umí hodně, ale talentovaná herečka to není. Předstírání, že Fed pracuje ve prospěch vdov, sirotků, matek a drobných živnostníků, je k smíchu. Prudký pokles však demonstruje, že Fed nekontroluje trh ve prospěch insiderů, přestože právě insideři na něm paradoxně zbohatnou. Copak, došel vám smysl pro humor?

2. Rychlý propad vyvolá panickou reakci stáda. To je ostatně klasická osvědčená strategie insiderů - vyvolat takový propad, který spustí automatické zavírání pozic, což propad ještě prohloubí a podpoří paniku.

3. Po dvou letech bez korekce je již prostor k růstu velmi malý. Velké peníze tak půjdou vydělat mnohem snáze na propadu než na růstu. Účelem je vyvolat natolik překvapivý propad, že ostatní nestihnou nasednout do stejného vlaku.

Varování nepřijde

Mnoho obchodníků je přesvědčeno, že trh vydá technický signál, který jim dá šanci vsadit na pokles spolu s insidery. Jenže jak je to pravděpodobné? Pokud připravíme půdu pro propad trhu, nebudeme přece chtít, aby se na našem obchodu někdo přiživil. Budeme se snažit, aby se o tom nikdo nedozvěděl.

Jak říkal legendární obchodník s akciemi Jesse Livermore, trh s sebou bere co nejméně pasažérů. Očekávat, že trh vydá signál k prodeji, aby investoři přišli ke snadným ziskům, by toto pravidlo porušilo. Pokud by totiž všichni začali shortovat, obchod by se nezdařil.

Trik je v tom, že většina bude zůstávat v dlouhých pozicích, dokud nebude příliš pozdě. Obchodníci očekávají tradiční podzimní pokles, který vystřídá tradiční "Santa Claus rally". Ale opravdu bude v druhém pololetí tak jednoduché vydělat? Když něco očekává většina, zavání to potížemi.

Zdroj: Oftwominds.com

Flash crashInvestiční a ekonomický výhledKorekce na trzíchSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa