Dylan Grice: Globální ekonomika je kriticky nemocná a růst akcií skončí v červnu

Pacient vstal z nemocničního lůžka jen díky finančnímu morfiu a steroidům, které byly napumpovány do jeho anemického těla, nejde v žádném případě o nějakou zázračnou léčbu. Nemusíte být Dr. Doom (Dr. Zkáza), abyste odhadli, že pacient znovu upadne do hlubokého kómatu, jakmile stimul přestane působit. Tak obrazně popisuje stav světové ekonomiky Dylan Grice, investiční stratég ze Société Générale.
Grice má největší obavy ze závazků americké a britské vlády, které nejsou uvedeny na jejich účetních knihách.
Dluh veřejného sektoru je okolo 100 procent hrubého domácího produktu, což se dá přirovnat k již existující státní insolvenci.
Nebilanční závazky britské vlády však představují dalších 300 až 400 procent HDP a je absolutně nemožné je zafinancovat.
Na penzijních účtech britských lékařů a dalších lidí z veřejné správy se neodkládá ani penny. To však bude mít své následky za relativně dlouho. Do té doby však bude podle Grice nutné se vyrovnat z jinou věcí.
"Vláda musí v nějaké formě vyhlásit bankrot, přičemž částí tohoto procesu bude inflace," varuje Grice.
Inflace je podle Grice již přítomná. Upozorňuje například na to, že veškerý nárůst osobních příjmů v USA v posledních šesti měsících smazal růst cen potravin a energií.
"Druhé kolo kvantitativního uvolňování končí v červnu a tehdy se bude lámat chleba. Je velká otázka, zda pacient přežije bez extrémních stimulů," říká Grice.
Jako názorný příklad uvádí graf, na němž je vidět silná korelace s růstem bilance (díky kvantititavnímu uvolňování) amerického Fedu a nárůstem indexu S&P 500.
Dylan patří do tábora investorů, kteří jsou přesvědčeni, že hlavním tahounem růstu akcí byly dva balíčky kvantitativního uvolňování, které také pomohly ekonomickému oživení. Balíčky však nemohou dál "sloužit" jak ekonomice, tak akciovým býkům.
Co si myslí Dylan Grice o komoditách?
Zdroj: Société Générale
Aktuality
