Tři čeští investiční profesionálové se zamýšlejí nad akciovými propady: Nejasno ohledně Fedu a víra v krátkodobost korekce

Co napadá tři zkušené české investiční experty, když se jich zeptáte na současnou vlnu masivních tržních výprodejů?
Spouštěčem propadu je aktuálně čínská ekonomika. Ta jeví známky zpomalování, na což tamní vláda zareagovala oslabením jüanu. To tlačí níže nejen ceny komodit, ale i měny především asijských rozvíjejících se ekonomik. To je problém pro tamní firmy, které v uplynulých letech využívaly nižší úroky ve vyspělých ekonomikách k emisi dluhopisů denominovaných například v dolarech. Proto jim s oslabováním domácí měny roste zadlužení, navíc vývoj jejich domácí ekonomiky je pro následující měsíce rizikový. To celé ve světle blížícího se začátku zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Vzhledem k objemu emise dluhopisů v posledních letech by tento faktor mohl působit jako rozbuška pro světovou ekonomiku.
"Na druhou stranu je ale potřeba říci, že fundamenty zatím zůstávají silné. Firemní výsledková sezóna za 2Q2015 v USA i v Evropě skončila na úrovni zisků příznivě," poznamenává pro Investiční web akciový analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl. "Myslíme si, že Fed začne se zvyšováním již na zářijovém zasedání (maximálně s rizikem, že zvýšení o jedno zasedání odsune)."
Vzhledem k síle propadu a zatím nenarušených fundamentů očekává analytik v horizontu dvou týdnů to, že investoři využijí propady k nákupům. "Pro výhled do konce roku bude klíčové, jak se bude vyvíjet čínská ekonomika a měny rozvíjejících se ekonomik. Aktuální riziko má sebenabalující se charakter takzvané sněhové koule. Proto, ačkoli by aktuálně nemuselo nutně způsobit konec býčího trendu, je potřeba s ním počítat i v následujících čtvrtletích," uzavírá Krajhanzl.
"Po čtyřech letech téměř nepřetržitého růstu je jasné, že si investoři, kteří se vyhýbají riziku, nyní trhají vlasy. Dávno byla zapomenuta poslední korekce na trzích v roce 2011, kdy podobným tempem padaly trhy několik dní po sobě," upozorňuje makléř Tomáš Kálal z Consequ. "Paradoxem je, že to v roce 2011 bylo přesně ve stejné fázi léta a souviselo to rovněž s řeckou otázkou. Letos se jen investoři obávají současně o mnohem větší světovou ekonomiku, o tu čínskou."
Po letech zásahů centrálních bank do fungování volného trhu se připojila i ta čínská. "A hle, tentokrát to vzbudilo odpor finančních trhů," glosuje makléř. "Prý je její akce nekoordinovaná. Ale mezi řádky lze jasně číst, že pouze poškozuje zahraniční velké firmy, které si Čínu vyhlédly jako jednoho z odběratelů." Pokud se na aktuální poklesy podíváme z tohoto úhlu, korekce by měla být jen dočasná. Kurzové pohyby nejsou tak velké, aby ovlivnily dlouhodobé plány automobilek a jiných dovozců do Číny ani jejich financování.
Negativní nálada ale trh podle Kálala na nějakou dobu ovládne. Poslední výsledková sezóna ukázala, že firmy neobhajují růst cen svých akcií nárůstem tržeb, a spíše by si tak zasloužily korekci, která navnadí nové kupce. "Na podzim se také ukáže, jak flexibilní jsou američtí centrální bankéři. Dlouho očekávaný nárůst základní sazby by totiž nyní nemusel přijít. Finanční trhy by ho svým poklesem mohly odložit o několik měsíců," nesouhlasí s Krajhanzlem makléř ze společnosti Conseq.
Výkonný ředitel společnosti Patria Online a dlouholetý makléř Petr Žabža ve vysílání pořadu Investice ZET v pondělí dopoledne uvedl, že vzhledem k hojnému mediálnímu pokrytí, kterého se dostává současným výprodejům na akciových trzích, by mohlo krátkodobé cenové dno být již celkem blízko. Dlouhodobější investoři by ale měli být opatrní, poklesy mohou po dočasné úlevě pokračovat.
"Zajímavou příležitostí by vzhledem k současným velice nízkým cenám ropy mohly být akcie automobilek, leteckých společností, chemiček a farmaceutických firem," nabídl Žabža posluchačům i některé konkrétnější tipy na nákupy. Vyhnout by se investoři ze stejných důvodů nadále měli akciím ropných firem.
Aktuality
