Asijské akcie v pátek dále zpevňovaly, nálada na trzích se před víkendem zlepšila

Hlavní asijské burzy v pátek uzavřely v zelených číslech a hlavní index burzy v Šanghaji přidal téměř pět procent. Investory mimo jiné podpořila údajná čtvrteční intervence čínské vlády na akciovém trhu, slušná data o vývoji americké ekonomiky a oznámení, že čínské penzijní fondy již brzy zahájí nákupy akcií.
Čínský Shanghai Composite zpevnil o 4,82 % na 3 232,35 bodu, korejský KOSPI posílil o 1,56 % na 1 937,67 bodu, australský S&P/ASX 200 vzrostl o 0,58 % na 5 263,60 bodu a japonský Nikkei 225 uzavřel se ziskem 3,03 % na 19 136,32 bodu. Hongkongský index Hang Seng kolem 9.45 SELČ klesal zhruba o procento.
Růst čínských akcií nicméně zmírnila slabost v bankovním sektoru. Čínské banky se nyní potýkají s nízkou ziskovostí a s rostoucím objemem špatných úvěrů, napsala agentura Reuters.
Od pondělí čínské akcie podle indexu Shanghai Composite ztrácejí necelých osm procent, za poslední dva dny ale zpevnily o 10,47 %. Od začátku letošního roku nyní Shanghai Composite odepisuje jen 0,7 %. Za rok je však stále přes 44 % v plusu.
Data, která na trh přišla v noci na pátek, ukázala, že zisky čínských průmyslových společností v červenci klesly meziročně o 2,9 %, což byl druhý nejvyšší pokles v letošním roce. Nižší zisky způsobil hlavně pokles cen a nižší návratnost investic. Nejhůře si vedly státní firmy a těžařské společnosti.
Vysocí představitelé čínské vlády dále uvedli, že čínské penzijní fondy začnou co nejdříve investovat dva biliony jüanů do akcií a dalších aktiv, aby zvýšily své investiční výnosy. "Co nejdříve oficiálně zahájíme investiční operace," uvedl náměstek čínského ministra financí Jü Wej-pching. Fondy budou moci investovat do akcií a akciových fondů až 30 % prostředků, ostatní peníze by měly směřovat například do dluhopisů, nástrojů peněžního trhu či velkých projektů v oblasti infrastruktury, píše agentura Reuters.
"Nejistota ohledně Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik bude zřejmě přetrvávat, nadále panuje také nejistota kolem Fedu," uvedl analytik Shane Oliver ze společnosti AMP Capital. Vyjádřil však přesvědčení, že akciové trhy se již odrazily ode dna a obnoví růstový trend.
Již ve čtvrtek agentura Bloomberg zveřejnila zprávu, podle níž čínská vláda intervenovala na akciovém trhu s cílem stabilizovat ceny akcií před výročím porážky Japonska v druhé světové válce a s ním spojenou vojenskou přehlídkou, která je naplánovaná na 3. září. Zdroj zpravodajské agentury Bloomberg si nepřál být jmenován, protože intervence vlády nebyly oficiálně oznámeny. Čínský regulátor odmítl situaci komentovat. Čínský akciový index Shanghai Composite ještě necelou hodinu před koncem čtvrtečního obchodování ztrácel asi 0,7 %, nakonec ale uzavřel o 5,34 % silnější.
Série zajímavých a důležitých dat v noci na pátek přišla také z Japonska. Meziroční tempo inflace v červenci kleslo na 0,2 % z 0,4 % v červnu. Tržby maloobchodních prodejců v červenci meziročně vzrostly o 1,6 % po +0,9 % v červnu, čekalo se +1,1 %. Meziměsíčně tržby prodejců vzrostly o 1,2 % po -0,8 % v červnu. Tempo inflace bez započtení vývoje cen energií a potravin zůstalo beze změny na 0,6 %. Celková míra nezaměstnanosti v červenci klesla proti červnu o 0,1 procentního bodu na 3,3 %, čekala se stagnace. Celkové výdaje domácností klesly meziročně o 0,2 % po poklesu o 2 % v červnu, čekal se naopak růst o 1,3 %.
Americké akcie ve čtvrtek opět výrazně posílily a za poslední dva dny si připsaly nejvyšší dvoudenní procentní zisk od finanční krize. Náladu investorů zlepšila zpráva o vývoji ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí a náznaky toho, že centrální banka USA (Fed) zřejmě odloží zvýšení úrokových sazeb.
Zdroj: ČTK, CNBC