4 neamerické akciové tipy pro turbulentní období na trzích

Akciové trhy v poslední době nezažívají zrovna dobré období a vyhlídky na zlepšení nejsou v nejbližším horizontu nijak růžové. V takových nejistých dobách je dobré se poohlédnout po jednotlivých defenzivních titulech, které nemusejí být v hledáčku všech investorů, ale mohou být lepším řešením než definitivní úprk z akcií.
Investoři hledající defenzivní tituly většinou pátrají po velkých společnostech vyplácejících vysokou dividendu, nejlépe z USA. Ale ne všechno dobré je z USA, i některé firmy z jiných regionů nabízejí podobně stabilní výhled s přidanou hodnotou v podobě globální diverzifikace.
Allianz
Allianz je finanční gigant, který svými výsledky v roce 2015 celkem příjemně překvapil. Společnost se přitom musela popasovat s fiaskem kolem řeckého dluhu, které ovlivňovalo prakticky celou Evropu, a samotná firma se podílela na finanční pomoci zemi. Allianz také vyplácí zhruba 4,5% dividendu. Firma určitě není vysloveně imunní vůči volatilitě, ale její akcie se v dlouhém horizontu ukazuje jako stabilní.
GlaxoSmithKline
I když je tato farmaceutická společnost často považována za americkou firmu, sídlí ve Spojeném království. Firma vyplácí 6% dividendu a ani přes určitá rizika není její vyplácení dlouhodobě ohroženo. Podobně jako většina velkých společností z oboru je GSK účastna mnoha partnerství při výrobě a vývoji léků, což může mít na akcie společnosti významný vliv oběma směry podle toho, jak se bude spolupráce a vývoj dařit.
Vodafone
Telekomunikace jsou jedním z nejoblíbenějších sektorů, v nichž lze najít zajímavé defenzivní tituly. Vodafone Group je globálně diverzifikovaná společnost vyplácející 5,5% dividendu. Kromě diverzifikace mají její akcie oproti americkému ekvivalentu (AT&T) mírnou výhodu v tom, že se pohybují ve spodní polovině svého 52týdenního rozpětí, což znamená teoreticky i lepší vyhlídky růstu ceny.
Bankovní sektor v Austrálii a na Novém Zélandu
S tržní kapitalizací přes 56 miliard dolarů a dividendou kolem 7,2 % je bankovní sektor u protinožců nebroušeným drahokamem se stabilními příjmy. Austrálie má jeden z nejnižších veřejných dluhů v poměru k HDP v západním světě (34 %), což vytváří pro bankovní sektor mnohem stabilnější prostředí, než je tomu v USA a Evropě. Podobně je na tom v porovnání s USA a Evropou i Nový Zéland (47% veřejný dluh v poměru k HDP). Tato ostrovní země zaznamenala prudký nárůst peněžní zásoby, zejména na konci loňského roku, což může znamenat začátek růstového období ekonomického cyklu. Banky by z toho mohly těžit.
Zdroj: 247wallst.com