V hledáčku investičního makléře: Apple je o deset procent levnější než loni

Akcie společnosti Apple zažívají v posledních měsících velice volatilní obchodování. Naposledy podobně silné propady zažily na přelomu let 2012 a 2013, kdy se akcie Applu (po přepočítání zohledňujícím pozdější split) propadly ze 100 dolarů na 55 dolarů. Letošní jízda zatím není tak dramatická, i tak se ale Apple oproti květnu 2015 obchoduje s 10% diskontem.
První výsledky v letošním roce velkým zklamáním
Poklesy byly zvýrazněny zprávou o meziročním poklesu počtu prodaných iPhonů, které jsou pro firmu z pohledu marží i tržeb klíčové. Apple za první kvartál 2016 prodal 51,2 milionu iPhonů, o deset milionů méně než loni ve stejném období. Prodej těchto telefonů, které se na celkových tržbách společnosti podílejí ze dvou třetin, klesl poprvé za posledních 10 let. Výnosy firmě klesly o 13 % na 50,56 miliardy dolarů, analytici čekali zhruba 52 miliard dolarů. Čistý zisk Applu se snížil o 30 % na 10,5 miliardy dolarů. Ačkoli firma navýšila dividendu (výnos je aktuálně přes 2 %) i program zpětných odkupů akcií, jejich cena stále nepřekročila 100 USD.
Je cena akcií Applu přehnaně nízko?
Podívejme se na několik grafů, které mohou napovědět více o tom, zda je nyní Apple zajímavou investicí.
Na prvním grafu je vývoj akcií Applu za posledních 6 měsíců s indikátorem Bollinger Bands. Od poloviny května je patrný lehký nádech k růstu po zveřejnění pohybů v portfoliu společnosti Berkshire Hathaway. V prvním čtvrtletí nakoupil Warren Buffett akcie Applu v hodnotě 1,07 miliardy dolarů. Společnost Berkshire Hathaway ke konci března držela 9,81 milionu akcií Applu. Opravdu máme být jako investoři pozitivní a inspirovat se, nebo může nastat podobný průběh jako na začátku roku 2013?
K tomu přidejme graf vývoje cen akcií největších výrobců mobilních telefonů, tedy Applu a Samsungu.
Dále nabízíme srovnání vývoje cen akcií Applu a indexu S&P 500.
A nakonec vývoj cen akcií Applu a Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, který je pro Apple největší (a tržním podílem dominantní) konkurencí například v oblasti mobilních operačních systémů, ale také ve výzkumu některých moderních technologií.
Zdroj: Česká spořitelna