Sázka na akcie proti většině: Budete odvážní, když volatilita roste?

V posledních dnech, vlastně už to bude pár týdnů, narostla volatilita na trzích. Nejde jen o britskou libru, kde je důvod nabíledni, ale hlavně o akciový trh, stačí se podívat na index VIX. Snaha obchodníků se zajistit proti nepříznivému vývoji je cítit ale nejen na trhu s opcemi, ale i na příklonu k investicím považovaným za relativně bezpečné, jako jsou japonský jen, americký dolar, americké nebo německé dluhopisy či zlato. Poslední dekády ale ukázaly, že se vyplatí nemít strach a sázet proti většině, která se bojí.
Minulý týden narostl zmíněný index VIX, který de facto sleduje nárůst obav o americké akcie jako celek, výrazně nad hladinu 15 bodů, pod kterou se držel řadu týdnů. Všimli si toho asi všichni, v zajímavých souvislostech ale jen málokdo. Jednou z těchto výjimek byl Ari Wald ze společnosti Oppenheimer.
"Růst indexu VIX spustil nákupní signál, protože k růstu volatility došlo během růstového trendu cen akcií. Ten definujeme tak, že je index S&P 500 nad svým 200denním průměrem, zatímco významný růst indexu VIX je pro nás takový, který tento 'index strachu' pošle o více než 50 % nad jeho 63denní průměr," vysvětluje Wald. "Tyto rychlé a výrazné růsty indexu VIX zpravidla nastávají v době, kdy je akciový trh na krátkodobých minimech. Když je trend na akciovém trhu pozitivní, a podle nás nyní je, nákupní signál v podobě výrazného nárůstu volatility je o to přesvědčivější. Od roku 1990 se index S&P 500 v průměru během následujících šesti měsíců po této situaci posunul o 8,4 % výše, zatímco průměr za jakýchkoli šest měsíců je jen 4,1 %."
Pokud se nebojíte obchodovat podle historie (nijak to nedoporučujeme), můžete sázku na americké akcie nyní, tedy před referendem v Británii, zvážit. Čas se krátí. A nebo si v klidu počkejte na (alespoň zdánlivě) rozumnější tip.
Zdroj: Oppenheimer & Co.
Aktuality

