Opce v kostce – 11. díl: Jak si vytvořit vlastní zajištěný fond (5. část)

Americká burza, měřeno indexem S&P 500, dosáhla v červenci 2016 nových maxim a zůstává v jejich blízkosti. Ve čtvrté části seriálu o vytváření vlastního zajištěného fondu jsme si pohráli s opcemi, když jsme opce sloužící k zajištění akcií "odrolovali" na vyšší realizační ceny. Dnes si ukážeme, jaké jsou možnosti pro případ poklesu cen akcií.
Lepší zisk v hrsti
První možnost je nejjednodušší, a to prodat celé portfolio akcií i opcí. Aktuální otevřený zisk je 10 000 USD, tedy 7,2 %. Pokud připočteme dividendy za první půlrok na úrovni zhruba 2-2,5 %, dostáváme se na zhodnocení těsně pod 10 % za sedm měsíců.
Prodejem portfolia se samozřejmě automaticky vzdáváme jistého zisku ve formě vyplácených dividend. Ovšem opce, které jsme nakoupili, mají ještě významný podíl časové hodnoty. Pokud bychom portfolio drželi dle plánu až do konce roku 2016 a ceny akcií zůstaly beze změny, opce by tuto časovou hodnotu ztratily, čímž by se snížil i zisk z celé investice.
Alternativou je prodej ne celého, ale pouze části portfolia, například jeho poloviny.
Fed a volby v USA
Následující měsíce budou na amerických trzích ve znamení možného zvyšování úrokových sazeb a prezidentských voleb. Pokud je investor přesvědčen, že v důsledku takových zpráv a posílení indexu S&P 500 od června 2016 o téměř 9 % na nová maxima musí přijít větší korekce, je další možností prodej akcií a podržení si pouze put opce.
V případě, že prodáme všechny akcie, realizujeme zisk 19 000 USD. Tento zisk spolu s již obdrženou dividendou by pokryl náklady na nákup opcí i na jejich rolování. Ve finále bychom se dostali do situace, že zisk z akcií pokryje náklady na nákup všech put opcí (bezriziková investice do opcí) a portfolio by pozůstávalo pouze z nakoupených put opcí. Protože hodnota nakoupených put opcí vzroste při poklesu cen akcií, případný krach na burze by přinesl zhodnocení na úrovni několika desítek tisíc dolarů.
I když máme bezrizikovou investici do put opcí, opět platí, že nakoupené put opce ztrácejí při dlouhodobém držení na časové hodnotě. Proto je nutné pro dosažení zisku, aby pokles byl velice výrazný a nastal co nejdříve.
Co tak prodat více času?
Třetí, ale ne poslední možností je prodej call opcí "v penězích" nebo "mimo peníze". Sice očekáváme pokles cen akcií, ale nevíme přesně, kdy k němu dojde. Budeme nadále držet akcie a také obdržíme další dividendu z těchto akcií. Poklesu ani krachu na burze se příliš bát nemusíme, protože máme akcie zajištěné put opcemi.
Poslední místo, kde ztrácíme, je časová hodnota put opcí. Tuto ztrátu ale snížíme prodejem call opcí "v penězích" nebo "mimo peníze", protože tyto opce mají pouze časovou hodnotu. Pokud by došlo k poklesu cen akcií, prodané call opce ztratí na hodnotě, případně se stanou bezcennými, ale my si ponecháme celou opční prémii z prodeje.
A zase to bezrizikové portfolio
Prodejem call opcí vzniká portfolio, v rámci kterého nemůže do expirace opcí dojít ke ztrátě. Jak call opce ovlivní celou investici? To si vysvětlíme v dalším článku. Již nyní se však můžete začít učit využívat výhod obchodování opcí a stát se zkušenějšími a pokročilejšími portfoliomanažery. Všechny nezbytné informace k seznámení se s opcemi najdete v knize Úspěšné obchodování s opcemi, kterou lze získat zdarma. Zjistíte více o základech obchodování opcí a na názorných příkladech vám budou představeny další praktické strategie.