US MARKETOtevírá za: 6 h 21 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Připravte se na krušné časy na amerických burzách, varují experti z HSBC a Bank of America Merrill Lynch

Historické rekordy amerických akcií zatím zřejmě zůstanou nepřekonány, tvrdí analytici z banky HSBC. Murray Gunn, hlavní technický analytik banky, varuje před masivním výprodejem na amerických trzích. A prst zdvihá i šéfka akciových stratégů z Bank of America Merrill Lynch Savita Subramanianová.

HSBC vychází z analýzy Elliott Wave Principle, jež sleduje měnící se vzorce dění na akciových trzích s cílem rozklíčovat chování investorů a předpovědět jejich další kroky.

Na konci září Gunn varoval, že dění na akciových trzích nápadně připomíná situaci bezprostředně předcházející pádu akcií v roce 1987. Gunn navíc není sám, s podobným varováním přišel jen před několika dny také analytik ze Citigroup Tom Fitzpatrick. V září Gunn varoval, že nad akciemi visí "oranžové varování"; poté, co se v úterý index Dow propadl o 200 bodů, se podle něj semafor zbarvil do ruda.

Gunn tvrdí, že masivní výprodej odstartuje případný pokles indexu Dow pod 17 992 bodů, případně pokles benchmarku S&P 500 pod 2 116 bodů. V úterý index Dow skončil na hladině 18 128 bodů a S&P 500 na úrovni 2 136 bodů. "Dokud nebudou tyto úrovně narušeny, býci mohou doufat," říká Gunn. "Pokud se ale indexy dostanou pod tyto úrovně, což vypadá stále pravděpodobněji, bude to jasný signál nástupu medvědů. Pravděpodobnost výrazného propadu cen akcií je velmi vysoká," dodává analytik.

Pochybnosti ohledně cen, respektive valuací amerických akcií vyjadřuje také Bank of America Merrill Lynch. Savita Subramanianová upozorňuje, že valuace amerických akcií vyjádřená ukazatelem P/E (poměr ceny akcie k zisku na akcii) naznačuje, že by investoři měli zpozornět.

"Medián forwardového P/E (indexu S&P 500) se aktuálně nachází v 91. percentilu a je pouze 14 % pod maximem z dob technologické bubliny," upozorňuje. Index Nasdaq Composite se po splasknutí technologické bubliny na začátku roku 2000 propadl bezmála o 80 %. Aktuální růst P/E mají podle Subramanianové na svědomí zejména akcie středně velkých firem (mid caps), v jejichž případě se ukazatel pohybuje v 92. percentilu.

Valuace akcií společností s tržní kapitalizací nad 100 miliard USD (mega caps) jsou stále výrazně pod maximy z dob vrcholící technologické bubliny, a brání tak ještě výraznějšímu růstu celkového ukazatele P/E. To je také důvod, proč Subramanianová investorům doporučuje přesunout pozornost právě k největším firmám.

Nadprůměrné hodnoty ale nevykazuje pouze ukazatel P/E, jak ukazuje následující přehled z dílny Bank of America Merrill Lynch. Ignorování rizik na trzích tak rozhodně není namístě.

Zdroj: HSBC, Bank of America Merrill Lynch

Americké akcieKorekce na trzíchMedvědí trhP/E
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika