US MARKETOtevírá za: 2 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nejpodrobnější výhled pro americký akciový trh na rok 2017, který vám letos ukážeme

Americká ekonomika je v solidní kondici. Zrychlení inflace a silný trh práce podporují scénář minimálně dvojího zvýšení sazeb v letošním roce. Podpůrnou roli by měla sehrát politika nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Optimismus investorů je nicméně poněkud přehnaný. Ocenění akcií je nadstandardní a mělo by klesat. Pozitivem je na druhou stranu očekávaný růst zisků firem.

Jan Šumbera
Jan Šumbera
10. 1. 2017 | 12:00
Sektory

Rok 2016 je úspěšně za námi. Není nikterak odvážné označit jej minimálně v oblasti finančních trhů za nesmírně vzrušující. V jeho úvodu jsme byli svědky prudké akciové korekce v návaznosti na obavy ze zpomalení čínského hospodářství. V půlce roku přišlo překvapivé rozhodnutí britské veřejnosti opustit struktury EU. No a v listopadu jsme přihlíželi volbě amerického prezidenta, která do čela nejmocnějšího státu světa poslala excentrického Donalda Trumpa.

Jaká nám tyto i další zajímavé události loňského roku přinesly ponaučení? V první řadě jsme si připomněli, že trh dokáže rychle zapomínat. Strach o zdraví čínské ekonomiky se v průběhu času rozplynul jako pára nad hrncem, a to navzdory masivnímu zadlužení tamního korporátního sektoru, potenciální bublině na nemovitostním trhu a neustále narůstajícím intervencím politické garnitury.

Připomněli jsme si, že prognózování není exaktní disciplína. Průzkumy veřejného mínění před britským referendem i americkými prezidentskými volbami "slibovaly" vítězství jiné než později reálné varianty.

Opět jsme dostali podnět k úvahám o (ne)homogenitě států v rámci evropského uskupení. Migrační vlna a rostoucí separatistické nálady bezesporu nutí k zamyšlení nad tím, zda projekt ekonomické integrace v současné podobě může existovat.

Co je z pohledu investování snad vůbec nejdůležitější, potvrdilo se, že trh není v každém okamžiku racionální. Jak jinak totiž vysvětlit prudký propad cen akcií po brexitu a amerických volbách velice rychle vystřídaný silným růstem? Zejména u druhé zmiňované události, kdy periody propadu a růsti dělily hodiny, je tato skutečnost do očí bijící.

Je to ale v pořádku. Na krátkodobé iracionalitě trhů je postavená logika vyhledávání atraktivních investičních příležitostí. Ne každý musí souhlasit, pročež pro něj nemá smysl ztrácet čas úvahami a mnohem spokojenější bude při nákupu celého trhu (například skrze nízkonákladové fondy kopírující akciové indexy). Ti, kteří teorii "nadhozů, u nichž si lze tu a tam počkat na pořádný home run" (vyjádřeno buffettovskou terminologií), věří, se již dozajista připravují na příležitosti letošního roku.

Před jejich hledáním není určitě na škodu zasadit aktuální stav věcí do širšího kontextu. Podívat se na zdraví ekonomiky, ocenění akciového trhu či témata, která ovlivní dění v jednotlivých sektorech. Právě k tomuto účelu jsme pro americký trh připravili výhled na rok 2017. Jeho cílem není nabídnout odhad vývoje hodnoty indexů, protože se vší vážností o budoucnosti víme jediné, a sice to, že nás překvapí. Záměrem je poskytnout hlubší vhled do klíčových zákonitostí, které mohou ovlivňovat akciové investice v USA.

Krátké shrnutí

Americká ekonomika je v solidní kondici. Zrychlení inflace a silný trh práce podporují scénář minimálně dvojího zvýšení sazeb v letošním roce. Podpůrnou roli by měla sehrát politika nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Optimismus investorů je nicméně poněkud přehnaný. Ocenění akcií je nadstandardní a mělo by klesat. Pozitivem je na druhou stranu očekávaný růst zisků firem.

Mezi klíčová rizika řadíme růst provozních nákladů v důsledku vyšších mezd, silnější dolar a přílišnou důvěru v Trumpovu administrativu. Bez růstu zisků firem by stávající ocenění bylo neospravedlnitelné, a to zejména s přihlédnutím k rostoucí výnosové křivce. Jejím symptomem je zvýšení atraktivity konkurenční třídy aktiv v podobě dluhopisů.

Medián zadlužení amerických společností vyšplhal poměrně vysoko nad historické úrovně. Tvorba peněžního toku nestačí na krytí přívětivé kapitálové politiky. Firmy tak mohou částečně omezit své programy akciových odkupů, a to i s přihlédnutím ke stávajícímu růstu cen akcií. Prostředky z repatriační úlevy (Trump by chtěl, aby firmy stahovaly svůj kapitál ze zahraničí, a cce je motivovat nižšími daněmi) by nejspíše mířily do oběhu právě skrz akciový odkup. Na druhou stranu, s ohledem na zadlužení nepočítáme s extrémně silným vlivem těchto opatření.

Finanční sektor se opře o růst úrokových sazeb Fedu. Odhady pracují s 2-3 zvýšeními o čtvrt procentního bodu. My se přikláníme spíše ke dvěma zvýšením. Valuace akcií v odvětví jsou nadále pod historickým průměrem.

Posun výnosové křivky vzhůru negativně ovlivní dividendové sektory. Veřejné služby, běžná spotřeba a telekomunikační společnosti se musejí opřít o specifické příběhy. Informační technologie by měly být tahounem růstu zisku na akcii celého indexu S&P 500, částečně se aůe spoléhá na pokračující odkupy. Ocenění v tomto odvětví není nikterak napnuté. Klíčovou otázkou je organický růst za pomoci investic.

Energetický sektor podpoří vyšší ceny ropy. Jejich růst nicméně bude mírnit chování těžařů z břidlic, prostor pro plošný růst cen akcií energetických společností je proto omezený.

Zdravotnictví se musí vypořádat s potenciálně přísnější regulací. Navrch by měly mít firmy vyrábějící inovativní léky.

Solidní americká ekonomika a nikterak napnuté valuace nechávají prostor pro hledání atraktivních jmen v sektoru osobní spotřeby.

Celkově nás současné ocenění trhu a řada rizik utvrzují v opatrném postoji vyznačujícím se pečlivým výběrem specifických firemních příběhů.

Kompletní analýza

Americké akcieAnalytici ČSJan ŠumberaS&P 500SektoryVýhled na rok 2017
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika