US MARKETOtevírá za: 8 h 10 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

10 důležitých investorských otázek pro rok 2017

Začátek roku je tradičně věnován různým předpovědím a očekáváním toho, co se v nadcházejících čtyřech kvartálech může stát. Všichni hledají správné odpovědi, ale většina je nakonec stejně nedostane. Málokdo se ovšem pokouší klást správné otázky, které jsou přitom z podstaty věci daleko důležitější.

Nikdo neví, co se stane, ale každý si může pokládat otázky, které ho přinutí přemýšlet nad tím, na co si dát v nejbližším roce pozor.

1. Podpoří prezident Donald Trump obchodního ducha společnosti, nebo bude strašit svými tweety? Odpověď není jednoznačná, může se stát obojí, protože nikdo neví, co od nového prezidenta čekat. Jediná jistota je to, že ti, kdo si myslí, že mají patent na pravdu, jsou hlupáci.

2. Budou hodnotové akcie opět zářit? V letech 2009–2015 dosáhl index hodnotových akcií Russell 3000 Value výkonnosti o 65 % horší než index růstových akcií Russell 3000 Growth. Index hodnotových akcií malých společností Russell 2000 Value byl horší než index Russell 2000 Growth dokonce o 75 %. V roce 2016 ale došlo k obratu a otázkou zůstává, zda se jej podaří protáhnout i v letošním roce.

3. Začnou akcie z rozvíjejících se trhů opět překonávat akcie obchodované v USA? Od roku 2011 posílil index S&P 500 o více než 100 %, ale rozvíjející se trhy klesly jako celek asi o desetinu. Mladé trhy mají tendenci být ve výkonnosti silně cyklické, ale v roce 2016 zaznamenaly akcie v USA i na emerging markets podobnou výkonnost. Dočkáme se po několika letech špatné výkonnosti výnosového dárku od akcií z rozvíjejících se trhů?

4. Budeme ještě někdy svědky poklesu akcií i dluhopisů v jednom kalendářním roce? Pokud porovnáváme index S&P 500 a 10leté státní dluhopisy USA, od roku 1928 se stalo pouze třikrát, že by oba druhy aktiv skončily rok v záporu, a to v letech 1931, 1941 a 1969. Je možné, že bychom se něčeho podobného dočkali i v budoucnu?

5. Budou úrokové sazby pokračovat v růstu, nebo bylo posledních pět měsíců pouhým výstřelkem? V uplynulých měsících se názory investorů i ekonomů na růst sazeb poměrně zásadně sjednotily, a to ve směru dalšího růstu. Možná mají všichni pravdu, ale stále jde o otázku, ne niž není jednoznačná odpověď.

6. Bude mít růst hypotečních sazeb vliv na trh s bydlením? Sazba u hypotéky s 30letou fixací v USA poměrně rychle vzrostla z říjnových 3,5 % na více než 4,3 %. Otázkou je, zda to vyvolá nárůst zájmu o bydlení, protože lidé se budou obávat dalšího zdražení, nebo dojde ke zpomalení na trhu s bydlením kvůli zdražení samotnému.

7. Bude letošek konečně rokem, v němž se vrátí na výsluní hedgeové fondy a likvidní alternativní strategie? Prakticky každý rok se předpovídá úspěch aktivním strategiím, které těží ze zvýšené volatility. Zatím to ale nenastalo.

8. Kdy (a kde) se objeví další Ponziho schéma, podvod nebo bublina? Po tolika letech nízkých sazeb a nadprůměrných akciových výnosů se zdá, že jsou trhy zralé na splasknutí nějaké bubliny.

9. Jaký vývoj na trzích by mohl investory nejvíce znervózňovat? Je těžké (nemožné) předvídat, co se bude dít, ale je potřeba počítat se vším. Investory by mohly zaskočit například klesající sazby, stagnující akcie či výrazná nadvýkonnost komodit.

10. I kdybychom předem znali všechny proměnné, které ovlivňovaly dění na trzích v roce 2016, čekal by někdo dvojciferné procentuální zisky amerického akciového trhu (včetně dividend)? Proč marnit čas tím, že se budeme snažit předpovídat něco, co předvídat zkrátka nelze?

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Americké akcieAmerické státní dluhopisyEmerging marketsHedgeové fondyInvestiční bublinyKomodityPonaučení pro investoryS&P 500Výhled na rok 2017
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika