US MARKETOtevírá za: 6 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trpí američtí investoři rozdvojením osobnosti? Nikdo se nebojí, ale všichni mají strach

Investorům na Wall Street do hlavy nikdo nevidí. A i kdyby viděl, těžko by si z toho něco vzal. Vypadá to totiž tak, že ani ta největší investorská esa nevědí, co si vlastně mají myslet. A tak to hrají na obě strany. Důkazem jsou následující grafy.

V moderní historii ve světě nikdy nebylo více nejistoty

Když je řeč o nejistotě, je potřeba říct, že nejde jen o Donalda Trumpa. Stále častěji se hovoří o francouzských prezidentských volbách, nikam nezmizely otázky vznášející se nad Pekingem nebo Moskvou, Evropa stále nenašla efektivní řešení uprchlické krize, uzavřít se nepodařilo ani krizi kolem extrémního zadlužení Řecka a temné mraky se stále drží nad italskými bankami. A je toho více. Míru nejistoty ve světě dokazuje mimo jiné analýza agentury Bloomberg, jež se zaměřila na frekvenci výskytu slova nejistota ve vybraných zpravodajských zdrojích.

Akcií se investoři nebojí, Washington je ale budí ze spaní

Index volatility VIX (někdy označovaný jako index strachu) se v posledních měsících pohybuje poblíž svého dna. Index nejistoty v oblasti hospodářské politiky (Economic Policy Uncertainty Index) naproti tomu již od poloviny roku 2014 prudce roste. Výsledkem je růst rozdílu mezi těmito dvěma ukazateli na historické maximum.

Krach akcií si nikdo nepřipouští, investoři jej ale predikují

Zajímavé je také srovnání indexu VIX s indexem SKEW, který měří pravděpodobnost nečekaných propadů cen akcií v důsledku událostí typu černých labutí. Čím vyšší index SKEW je, tím větší je podle investorů pravděpodobnost nečekané a hluboké korekce cen akcií. Při srovnání indexu VIX s ukazatelem SKEW je obrázek podobný jako v případě indexu nejistoty v oblasti hospodářské politiky.

Akcie jsou na rekordech, do zlata tečou miliardy dolarů

O zlatu si můžete myslet cokoli, je ale pravda, že žlutý kov na investory v době zvýšené nejistoty působí jako magnet. Loni se poptávka po něm prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF) vyhoupla na více než 530 tun. A tak zatímco akcie posunují historická maxima, na trh se zlatem proudí miliardy dolarů, které mají investorům zajistit ochranu před propadem burz.

Co sledovat v dalších měsících?

Analytik Chris Flanagan z Bank of America investorům doporučuje, aby v současnosti pozorně sledovali vývoj ceny zlata a vývoj výnosů amerických vládních dluhopisů. "Bude-li růst výnosů amerických vládních dluhopisů pokračovat a současně se bude zvyšovat také cena zlata, měli by investoři zpozornět," říká Flanagan s tím, že by šlo o zdvižený prst varující před růstem volatility a možným krachem cen akcií. Po třech čtvrtletích nepřetržitého růstu dluhopisových výnosů a ceny zlata přišly hluboké korekce cen akcií v letech 1973-1974 a v roce 1987.

Zdroj: Bloomberg

Akciový trhAmerické akcieKorekce na trzíchNejistota na trzíchRizikaVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa