Akcie: Proč se nebát strašidelné zářijové sezónnosti?

Známým v Austrálii začíná jaro, nám na severní polokouli se ale krátí dny a začínají podzimní virózy. A do toho, když investujete, ta hrůzostrašná statistika: Září je pro akcie nejhorší měsíc v roce!
Ano, americký akciový index S&P 500 (a řada dalších) vykazuje za září dlouhodobě jedny z nejhorších, ne-li rovnou nejhorší výsledky. V letech 1964-2016 například jen 45 % září bylo pro akcie ziskových, v průměru index odepsal 0,4 %.
Letos navíc musejí trhy zohledňovat spoustu rizik a událostí, které akciím nepřejí, minimálně krátkodobě (geopolitické napětí spojené s KLDR, hurikány v USA, i přes účelové posunutí na 8. prosince i dluhový strop). Do toho přicházejí varování ze spousty adres, za všechny si připomeňme vysoké valuace, nízké hotovostní pozice drobných investorů (to znamená nadměrná důvěra v rizikovější aktiva), výrazně býčí sentiment a (velice pozvolné) zpřísňování měnové politiky.
Sezónnost podpořená uvedenými faktory by tedy měla na čelech akciových investorů kreslit hluboké vrásky. A ať si klidně kreslí. Pokud jsou to ale opravdoví investoři, a ne krátkodobí obchodníci a spekulanti, nejspíše zůstávají celkem v klidu. Nakupují průběžně, při poklesech cen ti odvážnější možná ještě více.
No a ti, kdo milují sezónní vzorce, by měli nakupovat stejně tak. Vždyť přece v říjnu začnou ty slavné růstové měsíce, které by byla velká chyba prožít mimo trh. A kdo by chtěl nakupovat při vyšších cenách, že?
Jednou se ceny akcií vydají níže, a třeba i výrazně. Uplynulé roky býčího trendu ale ty, kdo jsou ochotni naslouchat, jedno naučily: Snažit se odhadnout katalyzátor příštího poklesu na akciovém trhu je nevděčný úkol, americké akcie posilovaly řadě silných rizik navzdory. Až přijde propad, budou všichni zatvrzelí medvědi mávat svými analýzami. Přejme jim to. Obchodovat ale podle toho, jak se trhům (ne)vedlo v historii, je bez ohledu na potenciální "medvědí pravdu" v současném prostředí nesmysl.
Aktuality
