Dow: Nejoblíbenější a nejnenáviděnější "velké" akcie na americké burze

Které tituly z indexu Dow mají největší podíl nákupních doporučení? A které akcie jsou analytiky naopak hodnoceny nejhůře?
CNBC seřadila společnosti z indexu Dow Jones Industrial Average podle toho, jaký podíl nákupních doporučení mají jednotlivé firmy z celkového počtu hodnocení daného titulu. Využila přitom data od společnosti FactSet.
Procentuálně na tom je nejlépe společnost UnitedHealth, které se od začátku roku na rozdíl od zbytku trhu příliš nedaří. Stojí za tím i snaha demokratických politiků o rozšíření vládního programu Medicare na všechny občany (Medicare For All). Analytici však věří, že je na tom firma jako taková dobře, má příznivou tržní pozici a je schopna kontrolovat své náklady a zvyšovat zisky. Tomuto názoru pomohla i koupě startupu PatientsLikeMe. Společnost má podle analytiků schopnost odlišit se od konkurence v rámci zdravotní péče a zlepšit analýzu dat, technologie a další oblasti.
Visa je jediným titulem z finančního sektoru mezi deseti nejlépe hodnocenými. Její akcie již letos přidaly kolem 30 %. Její největší devizou je podle analytiků odolnost vůči recesi, protože polovina jejích tržeb pochází z transakčních poplatků a dalších doplňkových služeb, které jsou málo závislé na ekonomické aktivitě. Pomáhá jí i neustálý posun od hotovosti a šeků k elektronickým platbám.
Poměrně oblíbenou společností je nadále i výrobce sportovního oblečení Nike, a to i přes riziko zavádění cel ze strany Číny. Akcie již letos posílila o zhruba 15 %, v dubnu dokonce dosáhla na historické maximum. Společnost sice reportovala slabší než očekávané výsledky kvůli vysokým výdajům na marketing, ale analytici stále věří jejímu silnému produktovému portfoliu a schopnosti rychle uvádět na trh novinky, což by mělo hrát roli v růstu tržeb i marží.
Na chvostu seznamu se nachází společnost 3M, která po silném růstu na začátku roku propadla z dubnových maxim o více než čtvrtinu. Po špatných výsledcích za první kvartál analytici naznali, že ocenění akcií není adekvátní, přičemž růst společnosti zpomaluje a roste tlak na marže.
I přes celkově pozitivní dosavadní průběh roku patří mezi nejméně oblíbené společnosti technologičtí giganti IBM, Intel nebo Apple. Tyto společnosti totiž nejvíce doplácejí na obchodní válku s Čínou, což se na jejich výkonnosti od května negativně odráží. Intel již snížil svou prognózu na toto čtvrtletí a Apple, jehož vlajková loď iPhone má v Číně silné postavení, je také zranitelný. Uvidíme, nakolik nejen těmto titulům pomůže minimálně dočasné zažehnání dalšího vyostřování obchodních sporů USA a Číny.
Zdroj: CNBC