Americké akcie, volatilita a chladnokrevnost pilota

Investování na akciových trzích je jako řízení letadla. Chce to spoustu klidu, dodržování někdy otravných a nudných pravidel a občasné zvládnutí silných turbulencí.
Právě v okamžicích, kdy se trh třese jako letadlo při průletu vzdušným vírem, je potřeba zachovat klid a reagovat tak, jak se má. V případě letadla jde v první řadě o to, aby pilot držel kurz a doporučenou rychlost. A na akciovém trhu to není jiné.
V posledních dnech (a v pondělí obzvlášť) americké akcie (index S&P 500) ztrácely a jejich volatilita (index VIX) rostla. Uvedené indexy vykazují výraznou míru negativní korelace (když akcie posilují, VIX zpravidla klesá, a když akcie ztrácejí, volatilita většinou roste).
Je ale potřeba si uvědomit, že se nevyvíjejí ani zdaleka symetricky. Zatímco VIX z běžné úrovně okolo 15 bodů (v posledních letech dokonce často nižší) pravidelně vystřeluje nad 30 bodů, aby volatilita opět klesla na obdobnou úroveň, ceny akcií se (historicky zatím) vždy nakonec dokázaly nejen vrátit na původní úrovně, ale dokonce posunout maxima o další kousek výše.
zdroj: KoyFin
Ano, inflace dělá své, ale také rostoucí produktivita a míra spekulace. Dlouhodobě ale americké akcie investory zatím vždy odměnily za trpělivost a chladnou hlavu. Výkyvy samozřejmě mohou mohou být výrazně delší, než tomu bylo v uplynulých několika letech, pomyslné katapultování se z trhu ale nedává smysl. (Je tu navíc stále Fed a jeho neochota vidět ekonomiku zpomalovat, přičemž dopady nového napětí ve vztazích USA a Číny nic jiného neslibuje.)
Zdroj: The Reformed Broker