Americké akcie a (ne)růst zisků

Od roku 2013 byl růst cen amerických akcií daleko výraznější než růst zisků firem v USA. V současnosti je rozdíl ve vývoji výraznější než v období technologické bubliny na přelomu tisíciletí a před finanční krizí. Nebo ne? Jak se to vezme, upozorňují analytici z České spořitelny.
V případě ukazatele zisku na akcii (EPS) je situace výrazně odlišná. Jak to? Projevují se mohutné zpětné odkupy akcií ze strany amerických firem. Jejich objem by měl letos přesáhnout bilion dolarů.
Díky zpětným odkupům mohou zisky na akcii růst (při stejné hodnotě zisku firmy připadá jeho větší podíl na volně obchodovanou akcii, protože cenných papírů s odkupy ubývá), ačkoli celková ziskovost firem neroste tak rychle, případně vůbec.
Novou vlnu odkupů podpořilo snížení daní v roce 2018, kdy firmy ušetřené prostředky nepoužily tolik na investice jako právě na zpětné odkupy akcií. Loni odkupovalo vlastní akcie zhruba 90 % firem z indexu S&P 500. V následujícím roce se nicméně očekává zpomalení tohoto trendu, čímž by akciový trh ztrácel jeden ze silných důvodů pro růst z uplynulých let.
Z hlediska ocenění na základě očekávaných zisků se trh pohybuje stále na rozumných úrovních (P/E okolo 16,5), ovšem tento ukazatel vychází z poměrně vysokého odhadovaného růstu zisků v příštím roce (+7,6 %). Takový výhled se však jeví vzhledem k aktuální makroekonomické situaci jako příliš optimistický, zejména vzhledem k tomu, že vyřešení obchodních sporů USA a Číny navzdory nadějím z posledních dnů není v dohledné době pravděpodobné.
Zdroj: Česká spořitelna
Aktuality
