Akcie a ekonomika aneb K čemu (vůbec) je graf vývoje HDP?

Americký hrubý domácí produkt v posledních dvou kvartálech anualizovaně předvedl posuny o více než 30 %. Jakkoli jsou výpočty v USA oproti našim zvyklostem trochu matoucí, protože v Evropě preferujeme meziroční vývoj ekonomiky, případně mezikvartální bez dalších dodatků, není asi příliš odvážné tvrdit, že letošní extrémní houpačka v hospodářském výkonu se hned tak nezopakuje.
Akciový trh letos předvedl obrovské výkyvy a rekordní volatilitu, stačí se podívat na data. Vedle toho, co předvedla ekonomika, respektive jak se dění v ní odrazilo ve vývoji HDP, to nemá v dějinách USA obdoby. Obojí lze vysvětlit, zdůvodnit, pochopit. Pro budoucnost to ale může znamenat více, než je na první pohled zřejmé.
Vzhledem k tomu, při jakých výkyvech ekonomiky dokázal letos americký akciový trh posouvat historická maxima, bude napříště (vrátí-li se něco, čemu se říká normál) poněkud bizarní na pozadí posunů indikátorů typu HDP o desetiny procenta zakládat na jakákoli investorská rozhodnutí.
"Kéž by se na HDP jako faktor pro rozhodování o investicích úplně zapomnělo," říká investiční poradce, bloger a komentátor Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management. "Daleko vhodnější je zaměření se na firemní cash flow, úrokové sazby a očekávání dalšího vývoje. Představa, že by budoucí změny míry růstu hospodářství o čtvrt nebo půl procentního bodu měly mít vliv na vnímání toho, které investice jsou, či nejsou atraktivní, je ve světle roku 2020 směšná."
Zdroj: The Reformed Broker