Co musíte ráno vědět (23. prosince)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se dařilo americké a britské ekonomice ve třetím čtvrtletí a co všechno se dnes dá koupit za pět a půl miliardy dolarů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy uzavřely úterní seanci smíšeně, dařilo se technologickým titulům
Akcie ve Spojených státech uzavřely i po schválení dlouho očekávaného balíku na podporu ekonomiky smíšeně. Radost z něj totiž mírnily obavy ze šíření nového kmene koronaviru a nepříznivé hospodářské statistiky. Na devizovém trhu dále posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,67 % na 30 015,51 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,21 % na 3 687,26 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,51 % na 12 807,92 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,70 % na 24,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,92 %. Ceny ropy spadly o dvě procenta, zlato ztratilo procento a stříbro bezmála čtyři. Nejsledovanější kryptoměny posilovaly, bitcoin o 2,5 % a ethereum o 1,5 %.
Toto jsou (některá) velká rizika roku 2021
2. Evropské akcie se v úterý vrátily k růstu
Akcie na západoevropských trzích v úterý obnovily růst a většinou posílily o více než procento. Dobré zprávy týkající se obchodní dohody k brexitu a schválení stimulačního balíku v USA tak zastínily obavy ze šíření nemoci covid-19. Britský index FTSE 100 vzrostl o 0,57 % na 6 453,16 bodu, německý DAX přidal 1,30 % na 13 418,11 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,36 % na 5 466,86 bodu a panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,18 % na 391,25 bodu. Evropské akcie tak mají za sebou nejlepší denní výsledek za posledních šest týdnů.
Zlato a stříbro optikou technické analýzy: Další solidní týden pro drahé kovy
3. Pražská burza se v úterý vrátila nad 1 000 bodů, výrazně posílily banky
Pražská burza po pondělním pádu, který byl nejhlubší za více než půl roku, korigovala ztráty. Index PX posílil o téměř 2,5 % a vrátil se nad 1 000 bodů, když zavřel na hodnotě 1 001,90 bodu. V minusu neskončil žádný z hlavních titulů.
Jak mohou rusofobové (nejen) v roce 2021 přijít o zajímavé zisky
4. Očekávané události
Středeční ráno bude patřit německému indexu dovozních cen. Odpoledne doplní Spojené státy pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zprávu o osobních příjmech a výdajích, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a údaje o prodejích nových domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. prosince
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americký Kongres schválil soubor opatření na podporu ekonomiky v objemu téměř 900 miliard dolarů
Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer schválily soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů, jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19. Podepsat ho musí už jen prezident Donald Trump, který s ním souhlasí. Podle objemu pomoci jde ve Spojených státech o druhou největší podporu od začátku pandemie.
6. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finální zprávy vzrostla anualizovaně o 33,4 %
Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle finálních údajů vykázala rekordní vzestup. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,4 %, oznámilo v úterý americké ministerstvo obchodu. Výsledek je lepší než odhady analytiků, kteří v prvním odhadu očekávali růst o 33,2 % a ve druhém růst o 33,1 %.
7. Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla podle finálních dat mezikvartálně o rekordních 16 %
Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla o rekordních 16 %, což je lepší výsledek, než ukazovaly předběžné údaje. V konečné zprávě to v úterý oznámil britský statistický úřad. Země tak částečně smazala propad z předchozích tří měsíců, kdy již naplno čelila dopadům pandemie. Rekordní jsou ale také objemy peněz, které si vláda právě na řešení dopadů pandemie půjčuje.
8. Spotřebitelská důvěra v Německu pokračuje v poklesu
Spotřebitelská důvěra v Německu již tři měsíce za sebou klesá, přísnější opatření proti šíření koronaviru totiž zhoršují vyhlídky příjmů a zvyšují sklon domácností k úsporám. Vyplývá to z úterních údajů institutu GfK. Jeho index spotřebitelské nálady pro leden klesl na -7,3 bodu z -6,8 bodu v předchozím měsíci.
9. Toyota kvůli mutaci viru prodlouží odstávku ve Francii a Británii
Japonská automobilka Toyota kvůli logistickým problémům vyvolaným uzavřením hranic mezi Británií a Francií prodlouží vánoční odstávku výroby ve svých továrnách v obou zemích. V úterý o tom informovala agentura Kjódó. Británie je v izolaci kvůli šíření nové mutace koronaviru.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Studio MGM, které je podle WSJ na prodej, zažilo největší slávu ve 30. až 60. letech
Filmová studia Metro-Goldwyn-Mayer jsou podle zdrojů listu The Wall Street Journal na prodej i s celým filmových archivem za 5,5 miliardy dolarů. Časy jejich slávy jsou dávno pryč, ale v první polovině minulého století patřila mezi ta největší.
Studio vzniklo v roce 1924, kdy podnikatel v zábavním průmyslu Marcus Lowe získal kontrolu nad společnostmi Metro Pictures, Goldwyn Pictures a Louis B. Mayer Pictures. Nová firma Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) přejala známé logo řvoucího lva, kterého měla původně ve znaku společnost Goldwyn Pictures. MGM patřilo do takzvané velké pětky hollywoodských studií.
Největší slávy dosáhlo studio v období od 30. do 60. let minulého století. Tehdy společnost natočila takové trháky jako Jih proti Severu, Čaroděj ze země Oz, Ben Hur nebo Doktor Živago. Studio zaznamenalo úspěchy i s hudebními filmy s Fredem Astairem, Genem Kellym nebo Elvisem Presleym. Do tohoto období patří také slavné animované série Tom a Jerry nebo Droopy.
Významnou změnu přinesl rok 1967, kdy 40 % společnosti koupil miliardář Kirk Kerkorian. Firmu pak několikrát prodal a zase koupil, naposledy v roce 1996 od pobočky krachující francouzské banky Crédit Lyonnais. Krále amerického hazardu Kerkoriana, který provozoval síť kasin MGM Mirage, někteří experti obvinili z toho, že "zabil" tvorbu a budoucnost MGM.
V roce 2005 studio MGM, které sídlí v Los Angeles, pohltila skupina investorů pod vedením Sony Pictures a kabelového giganta Comcast Studios.
V posledních letech se však firmě nepodařilo přijít s novými filmovými hity a těžce na ni dopadl propad poptávky po DVD. Před deseti lety studio požádalo o bankrotovou ochranu. V prosinci 2010 soudem schválený restrukturalizační plán umožnil věřitelům vyměnit dluhy studia přesahující čtyři miliardy dolarů za podíl v podniku. Vedení MGM převzali zakladatelé filmové společnosti Spyglass Entertainment Gary Barber a Roger Birnbaum.
MGM vlastní na 5 000 filmových titulů a tisíce hodin televizních pořadů. K nejznámějším patří série filmů s agentem 007 Jamesem Bondem, filmy s Růžovým panterem, série Rocky, filmy Thelma a Louise a Tanec s vlky a trilogie Hobit. Z poslední doby je to například pětadvacátá bondovka Není čas zemřít či snímek Respect o osudu hudební legendy Arethy Franklinové. Z televize jsou i v Česku známé seriály Vikingové a Příběh služebnice. Studio má ale na kontě i řadu kasovních propadáků, jako byly například snímky Kód Navajo, Hartova válka nebo Rollerball.
Majitel studií MGM, společnost MGM Holdings, přímo či nepřímo vlastní a má pod kontrolou přibližně 160 přidružených společností.