Jak mohou rusofobové (nejen) v roce 2021 přijít o zajímavé zisky

Jedna z nejvíce démonizovaných zemí na světě, stát, kterému západní, ale i česká mainstreamová média dávají průběžně nálepku říše zla. Rusko je podle nich jen o Vladimiru Putinovi a vše ruské je z principu špatné a nedůvěryhodné. Pokud ale nevidíte svět černobíle, neváhejte se podívat jen kousek od Kremlu, do ulice Vozdviženka, kde sídlí Moskevská burza. Právě ta se podle mého názoru může stát jednou z hvězd roku 2021.
Nabízím základní set důvodů, proč považuji ruské akcie za velice atraktivní a proč je budu mít (nejen) v roce 2021 ve svém osobním portfoliu.
Ruská ekonomika si s pandemií koronaviru zatím poradila lépe než většina světa, propad HDP v porovnání s vyspělými, ale i řadou rozvíjejících se trhů byl přibližně poloviční a podle Světové banky by měl v příštím roce následovat růst o 2,6 %.
Rusko bude patřit v rámci rozvíjejících se trhů k nejprogresivnějším, co se týká již odstartované plošné vakcinace, která dokáže zarazit koronavirovou epidemii. Ruská ekonomika se tak může brzy vrátit do normálu. I přes aktuálně vysoké počty pozitivně testovaných není aplikován tvrdý lockdown ekonomiky jako například v západní Evropě nebo USA. Preparáty jako vakcíny Sputnik V nebo EpiVacCorona se mohou navíc stát cenným exportním artiklem.
Rusko má stále hodně komoditně orientovanou ekonomiku, která těží s růstu cen ropy. Černé zlato je podle posledního průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi největšími správci fondů na světě považováno za jednu ze tří nejlepších sázek pro rok 2021. Podle odhadů Goldman Sachs se může příští rok dostat až na 60 USD za barel, což pro ruské producenty, kteří se dostanou nákladově i na zhruba 10 USD na barel, představuje velice atraktivní marži. Najde ale jen o ropu, ale o komodity jako celek. Například hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen je přesvědčený, že jsou komodity ve vztahu k finančním aktivům podhodnocené nejvíce za 50 let.
I přes velkou závislost Ruska na těžebním a zpracovatelském průmyslu se Moskevská burza plní technologickými tituly a firmami, které se zaměřují na domácí spotřebu.
Ruská měna má za sebou jeden z nejhorších roků v historii, ale rubl již v závěru roku část ztrát smazal a může pokračovat v posilování. Saxo Bank, a není to rozhodně jediná velká investiční banka, predikuje posílení rublu za úroveň až 65 USD/RUB.
Ocenění ruských akcií podle P/E je oproti konkurenčním zemím ze skupiny BRIC momentálně nejnižší. Příští rok by se navíc P/E, které je nyní na 13, díky dvoucifernému růstu zisků firem zastoupených v indexu MSCI Russia mělo snížit pod 9.
Mnoho špatných zpráv, které se letos promítly do vývoje ruského trhu a měny, je již v cenách zohledněno (především kauza Navalného, protesty v Bělorusku a výhra Joea Bidena v amerických prezidentských volbách).
Ruský akciový trh umí nabídnout zajímavý dividendový výnos přes 6 % (odhad pro rok 2021).
Úroveň zadlužení firem zastoupených v index MSCI Russia je velice nízká (dluh vůči EBITDA), čistý státní dluh v porovnání s HDP je okolo procenta a rozpočtová politika byla po delší dobu konzervativní, a proto není Rusko současnou krizí tak postižené.
Ruské akcie nakonec nejsou až tak volatilní jako ty, které se obchodují na západních trzích. Ukazuje to například porovnání vývoje volatility amerických akcií (VIX) a indexu volatility ruských akcií.
Rusko již zvládlo okolo padesáti různých sankcí ze strany Západu, a to každá sankce bolí, bohužel často obě strany. Například poslední sankce EU proti Rusku přijdou evropské firmy odhadem několik stovek miliard eur.
Ruské hospodářství je silně integrované v mezinárodní ekonomice, a proto na tom může být Rusko ve střednědobém horizontu lépe než ostatní světové ekonomiky. Rusku pomohou k růstu i tamní rekordně nízké úrokové sazby.
Plynovod Nord Stream 2 bude nakonec dokončen i přes obrovskou snahu Američanů tomu zabránit. Německo s plynovodem počítá ve své energetické politice a bere jej jako pragmatický a komerční projekt. Je si také vědomo případných astronomických penalizací, které hrozí, kdyby od projektu odstoupilo.
A nakonec, Rusko se líbí investorské legendě Marku Mobiovi, který na podzimní investiční konferenci Moscow Calling uvedl, že na rozvíjejících se trzích, zejména v Rusku a Indii, vidí spoustu investičních příležitostí.