Akcie SAB Finance na pražské burze: Český lídr na trhu devizových obchodů láká nejen na dividendu

Největší zprostředkovatel devizových obchodů v České republice míří se svými akciemi na pražskou burzu. Společnost SAB Finance vstupuje na trh v Rybné ulici již 28. ledna. Investoři získají zhruba pětinu akcií společnosti, přičemž největším lákadlem je dvakrát ročně vyplácená dividenda.
Dividenda bude každoročně, a to již letos, představovat 5 % z ceny akcie při přijetí k obchodování, která při vstupu na burzu činí 10 560 Kč. Kdo tedy za část svých úspor pořídí třeba 50 akcií SAB Finance, tedy za částku 528 tisíc Kč, získá ročně na dividendě 26 400 Kč. To je zhruba desetinásobek toho, co by získal na úrocích při uložení stejné sumy, tedy 528 tisíc korun, na nejlépe úročené spořicí účty v Česku. To je opravdu rozdíl, zda získá 26 400, nebo jen 2 640 korun.
V případě akcií SAB Finance je navíc možné sázet na jejich kontinuální mírné zhodnocování, což majetek investora rozmnoží nad rámec vyplácené dividendy. V tomto výhledu mě utvrzuje více než patnáctiletá historie společnosti SAB Finance, která je od doby svého působení na trhu neustále zisková.
Sázka na zahraniční obchod, žádná spekulace
Citelně vyšší výnos samozřejmě odráží vyšší rizikovost. Ta je však v případě akcií SAB Finance na přijatelné úrovni i z hlediska konzervativního investora. Cena akcií v praxi nebude neměnná a bude se odvíjet od vyhlídek byznysu SAB Finance. Zprostředkovávání devizové směny však patří k poměrně stabilním, respektive stabilně rostoucím druhům podnikání. Peníze se zkrátka směňují v ekonomicky dobrých i špatných časech, a to stále více.
Obrat tuzemského zahraničního obchodu, tedy součet vývozu a dovozu, prakticky setrvale stoupá, v letech 2010-2019 průměrným ročním tempem lehce přes šest procent. Roste tedy také objem peněz, které čeští exportéři utrží v zahraničí a které potřebují směnit v ČR na koruny, třeba proto, aby mohli platit daně nebo vyplácet mzdy. Roste současně objem peněz, které směňují tuzemští dovozci, aby mohli na zahraničních trzích pořizovat zboží určené k importu.
Příkladem je i současná koronavirová krize. Navzdory ní podává český zahraniční obchod svůj prakticky nejlepší výkon v historii. Zatím poslední dostupná data (za listopad 2020) hovoří jasně – přebytek zahraničního obchodu ČR třetí měsíc v řadě přesáhl 30 miliard korun. Taková série se tuzemským exportérům dosud nikdy v dějinách ČR nezdařila. Vždyť do loňského úderu pandemie zahraniční obchod ČR v měsíčním sledování nevykázal za celé období od roku 1993 přebytek přesahující 30 miliard ani jednou. Navíc i samotný zmíněný obrat zahraničního obchodu ČR byl loni v říjnu druhý nejvyšší v historii, když dosáhl bezmála 690 miliard korun. Vyšší byl od roku 1993 jen v říjnu 2018.
Tuzemskému zahraničnímu obchodu v září, říjnu i listopadu loňského roku mimořádně svědčilo to, že během podzimní vlny pandemie nedošlo k ekonomickému ochromení klíčových odbytišť českého exportu v čele s Německem. Poměrně silný odbyt českého vývozu v Německu či eurozóně zásadně přispěl k přebytku zahraničního obchodu.
Výhody koruny
Ten ještě umocnilo pandemické oslabení koruny. Česká měna tak opět projevila vysoce žádoucí schopnost fungovat jako polštář tlumící ekonomické šoky. Její oslabení pomohlo zvýšit konkurenceschopnost českých vývozců na zahraničních trzích, takže tyto firmy mohly udržet zaměstnanost na poměrně vysoké úrovni. Díky slabší měně nemusely tolik propouštět. I proto má Česko stále s přehledem nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Letos by neměla přesáhnout 6 %, což by i mnohé ekonomiky EU braly všemi deseti i před propuknutím pandemie.
To, že se koruna během vrcholné fáze pandemie osvědčila jako polštář, a tedy jako zachránce tisíců tuzemských pracovních míst, udrží v příštích letech její popularitu mezi tuzemskou veřejností a podstatnou částí politické reprezentace na vysoké úrovni. Těžko tedy předpokládat, že by Česko v jakkoli dohledné době přijímalo euro. Tím pádem lze sázet i na to, že exportéři budou nadále svá utržená eura směňovat za koruny, a to poměrně stabilně v rostoucí míře.
Budou tak činit právě a zejména prostřednictvím SAB Finance, která má coby lídr téměř 20% podíl na českém trhu směny deviz. Její služby využívá 18 tisíc tuzemských firem.
Akcie SAB Finance díky 5% dividendě a vyhlídce na další stabilní růst byznysu společnosti představují titul, který by měl jako součást portfolia zvážit každý konzervativně smýšlející investor, jenž chce své peníze rozhojňovat mnohonásobně rychleji než na bankovním účtu, a to při stále přijatelné míře rizika.