Kapitalismus v ohrožení a tři možné katalyzátory konce akciového býčího trendu podle Bank of America

Bank of America ve své analýze z konce ledna varuje před třemi faktory, které mohou zastavit býčí trend na akciovém trhu v USA. Zprávu banka vydala v době, kdy vrcholila spekulantská párty okolo akcií firem jako GameStop nebo AMC Entertainment. Hlavní akciový stratég banky Michael Hartnett vyhlíží nejpozději ve druhém čtvrtletí minimálně korekci o 10 %.
Komunita drobných investorů svou akcí koordinovanou přes sociální sítě naplno vrátila do hry téma boje takzvané Main Street proti establishmentu, v tomto případě tomu finančnickému reprezentovanému hedgeovými fondy a Wall Street obecně (jakkoli je to dost silné matení pojmů). Podle Michaela Hartnetta z Bank of America snaha plesknout velké fondy přes prsty jejich vlastním bičem není nic jiného než pokračování a zesílení širšího boje běžných lidí proti (příjmové) nerovnosti.
Tu (nejen) podle stratéga v uplynulé dekádě silně zvýraznila politika centrálních bank, která po krizi skrze masivní injekce likvidity podporovala a dále podporuje trhy s aktivy, která díky tomu zdražují. Tím bohatnou bohatí, zatímco chudší většině se možnost výraznějšího zlepšení majetkových poměrů vzdaluje.
Kvůli recesi, naposledy té způsobené pandemií koronaviru, jsou investoři de facto nuceni nakupovat, banky mají půjčovat a firmy s pochybnými rozvahami si půjčují a pokračují v činnosti, která by za standardnějších okolností byla hluboce nerentabilní.
Již loni přitom Hartnett varoval, že kapitalismus v současné podobě nepřežije příští dekádu. V aktuální zprávě pak uvažuje o tom, zda společnost (v tomto případě ta americká, týkat se to ale může obecně západního, na kapitalismu postaveného hospodářského prostoru) již bodu vrcholu kapitalismu nedosáhla, a nezačal tedy ústup tohoto systému.
Býčí trend na akciovém trhu podle Hartnetta jen sotva vydrží do konce roku 2021. Jeho konec mohou podle něj vyvolat následující tři faktory.
- Regulace: Vedle katalyzátoru zmíněného vrcholu kapitalismu může být právě regulace také jedním z hřebíčků do rakve růstu cen akcií. V USA čeká Bank of America sílící vůli po větší regulaci v souvislosti s nástupem demokratické administrativy s (byť těsnou) většinou v Kongresu. Týkat se může mimo jiné obchodních platforem, investování, daní a tak dále.
- Sazby: Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA již letos postupně vystoupaly nad 1 %. Jsou stále nízké, jejich další růst ale může být pro akcie velkou brzdou. Zlepšování ekonomické situace po rally vyvolané stimulačními penězi může paradoxně vést k poklesu cen akcií. Vyšší výnosy dluhopisů (úroky z půjček) tradičně nesvědčí zejména růstovým společnostem, které v posledních letech táhly americké indexy vzhůru.
- Přerozdělování: Další z faktorů, které podle Hartnetta vedle akciového trhu mohou (dále) poškodit i kapitalismus jako takový. Příjmovou nerovnost může napravit nakonec jen zvyšování mezd chudých a vyšší zdanění bohatých, což podle Bank of America povede k přelivu peněz z Wall Street na Main Street.
Investorům proto banka doporučuje soustředit se na aktiva, kterým se obecně daří v době inflace, a naopak se zbavovat investic "deflačních". Hartnett vnímá jako zajímavé akcie menších amerických společností, hodnotové akcie, energetický sektor, ale také komodity, realitní fondy a nemovitosti obecně. Dobře ale ví, že jeho opatrný scénář může být snadno vyvrácen dalšími dávkami nových peněz z Fedu a od americké vlády. Věří ale, že rychlé ožívání ekonomiky centrální bance v tak výrazné "podpoře hospodářství" bude bránit.
Zdroj: Bank of America